Eronnut Aki Tykki palasi someen – itkuinen video

Akin itkufiltteri herättää naurahduksia hänen seuraajissaan.
Happoradion laulaja Aki Tykki erosi kesällä 11 vuoden mittaisesta avioliitostaan vaimonsa Tuulian kanssa. Tuulia jätti Seiskan tietojen mukaan avioerohakemuksen kesäkuun alussa, ja Aki hyväksyi sen viikkoa myöhemmin.
Myöhemmin Aki laittoi perheen kotina olleen asunnon myyntiin.
Vitsikäs keikkamainos
Keskiviikkona (25.9.) Aki teki uuden julkaisun Instagram-tililleen kahden viikon hiljaisuuden jälkeen. Hän on lisännyt videoon filtterin, joka muokkaa hänen kasvonsa itkuisen näköisiksi. Lisäksi hän puhuu videolla vitsailevan surullisesti vaikeroiden.
Akin Instagram-ilmoitus ei ole surullista sorttia, vaan hän kertoo tulevasta keikastaan.
– Jipii, perjantai lähestyy! Sen kunniaksi kotikaupungissani Joensuussa Kerubin kellarissa järjestetään semmoinen "Ilta olohuoneessa" -ilta, vaikka ei se ole olohuoneessa, vaan siellä Kerubin kellarissa, Aki nyyhkyttää videollaan, ja pohtii, ettei kukaan ole varmaankaan tulossa paikalle.
Aki lähtee liikkeelle ilman bändiä, ja vetää haastattelun jälkeen yksinään noin tunnin pituisen setin.
– Tulee varmasti hieno ilta, hän niiskuttaa videonsa loppuun.
Julkaisun kommenteissa Aki on saanut lukuisia enemmän tai vähemmän vitsikkäitä tsemppiviestejä.
Eroa takana
Avioero ja sitä ympäröivät huhut ovat kestäneet jo viime vuoden lopusta lähtien. Marraskuussa 2023 Tuulia jakoi sosiaaliseen mediaan päivityksiä, jotka antoivat ymmärtää asioiden olevan heikolla mallilla. Hän ei kuitenkaan vahvistanut someen eikä Seiskalle tarkemmin, mistä oli kyse.
Huhtikuussa pari laati avioehdon, ja Tuulia ilmoitti uuden kotikaupunkinsa olevan Turussa. Kesäkuussa hän siirsi kirjansa sinne pysyvästi, ja Aki jäi Espooseen, nyt myynnissä olevaan kotiin.