Erikoisjoukot-Matiakselle uusi perheenjäsen

Erikoisjoukot-Matiakselle uusi perheenjäsen
20250303, Helsinki. Erikoisjoukut 3 pressi tilaisuus. Kouluttaja Matias Petäistö,

Ex-sotilas Matias Petäistö näyttää hankkineen uuden karvakaverin.

Mainos
Mainos päättyy

Erikoisjoukot-ohjelman kouluttajana tutuksi tullut ex-sotilas 35,">Matias Petäistö, 35, näyttää Instagram-tarinansa pohjalta hankkineen perheenlisäystä. Videopätkissä näkyy kuntosalillekin mukaan otettu pieni, ruskea karvakaveri, joka näyttää saksanpaimenkoiran pennulta. 

Instagram-tarinat ovat katsottavissa vuorokauden ajan.

 Video: Matias Petäistö ökytreffeillä blondin kanssa

Saksanpaimenkoira on hyvin koulutettava, ja rotuna se sopii aktiiviselle liikkujalle. Uuden koiran kouluttamisessa Matias ei suinkaan ole ensimmäistä kertaa pappia kyydissä, sillä hänellä on reilu nelivuotias Aspen-koira jo entuudestaan – saksanpaimenkoira sekin.

Mainos
Mainos päättyy

Alla kuva aspenista.

Tarinan perusteella pentu vaikuttaa varsin ihmisläheiseltä ja hyväkäytöksiseltä tyypiltä, joka istuu nätisti käskystä – silloin kun ei maata möllötä.

Koirakaveri näyttää kuitenkin nauttivan myös urheilusta. Se on nimittäin osallistumassa innokkaasti isäntänsä punnerusharjoitukseen.

Sotilasuralta muihin hommiin

Entisen erikoisjoukkojen sotilaan elämässä on viime vuosina riittänyt käänteitä.

Mainos
Mainos päättyy

Pystymetsästä televisioon tullut Matias aloitti Erikoisjoukot -sarjan kouluttajana ohjelman ensimmäisellä tuotantokaudella. Tuolloin hänen päätyönään oli Sveitsin hiihtokeskuksen pyörittäminen. Karpaasi on myös alkanut myymään kuntovalmennusta tavan tallaajille, ja valjastanut sosiaalisen median käyttöönsä varsin näyttävästi.

Seiska uutisoi tammikuussa erikoisjoukkokorston ja hänen Anette-vaimonsa erosta. Matiaksella on riittänyt vientiä eron jälkeenkin.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Erikoisjoukot-Matiakselle uusi perheenjäsen