Erika Helinin karu tilitys stalkkerista

Erika Helinin karu tilitys stalkkerista
(231204) -- Helsinki, December 4, 2023 – Erika Helin poses for the camera during Hook 24 hour celebrity competition in Helsinki, Finland, 4. December 2023. (Matti Matikainen/Aller Media)

Erika kertoo, että stalkkeri on piinannut häntä vuosien ajan.

Mainos
Mainos päättyy

Onlyfans-tähti Erika Helin kertoo eläneensä vuosia pelottavassa tilanteessa.

Erika julkaisi Instagram-sivullaan kuvan, jossa poseeraa bikineissä ja kaataa lasiin kuplivaa. Julkaisun kuvateksti on kuitenkin kuvitusta huomattavasti vakavampi.

Erika kertoo kirjoituksessaan, miksei hän näytä sosiaalisessa mediassa juuri koskaan ystäviään tai perhettään.

– Mulla on stalkkeri, hän täräyttää heti alkuun.

Mainos
Mainos päättyy

– Tyyppi on seurannut mua vuosia, kaivellen joka ikisen tiedonmurusen mitä saa irti. Hän vainoaa sekä mua, että läheisiäni. Hän analysoi ja jakaa omaan someensa näitä ”löydöksiään”. On uhannut pistää päiviltä mun elämään kuuluneen henkilön, Erika kertaa hirvittäviä kokemuksiaan.

Erika kertoo estäneensä kymmeniä saman ihmisen luomia profiileja kaikissa mahdollisissa kanavissa. Se ei kuitenkaan tuota tulosta.

– Tänään taas uusi tili alkoi seuraamaan. En vaan voi sille mitään, ei ole sellaista keinoa millä tämän pakkomielteen saisi loppumaan. Ymmärrän, että henkilö käy vaikeita asioita läpi eikä välttämättä ole pahantahtoinen minua kohtaan. Koen tän silti todella epämiellyttävänä, hän sanoo.

Uhkailua ja tönimistä

Erika ei koskaan jaa julkisesti senhetkistä sijaintiaan, saati kuvaa kotikatuaan. Koto-Suomessa asia on vielä enemmän mielen päällä.

Mainos
Mainos päättyy

– Aina kun oon osallistunut johonkin tapahtumaan tai illanviettoon jota on pyydetty mainostamaan livetarinoiden kautta, oon käynyt läpi turvallisuussuunnitelman mielessäni tai postannut jälkikäteen. Jos sijaintini on ’julkisessa tiedossa’, pidän huolen etten liiku yksin, hän kertoo.

Erika sanoo, ettei silti aktiivisesti pelkää normaalissa elämässään, mutta hänen julkinen esilläolonsa herättää usein ihmisissä voimakkaita tunteita.

– Ihan sinne uhkailuun saakka. Tähän asti pahin tilanne on mennyt jopa tönimiseen ja läpsimiseen, hän kertaa.

Eikö poliisi tee mitään?

Julkaisun kommenteissa on ihmetelty, eikö poliisi tee asian suhteen mitään. Erika ei itse ole ollut sen vuoksi yhteydessä virkavaltaan.

– Käsittääkseni someseuraaminen ja lehtijuttujen syynääminen ei täytä minkään rikoksen tunnusmerkistöä. Uhkailun kohteena ollut ei oo nähnyt tarpeelliseksi ilmoittaa asiasta, Erika valottaa.

Mainos
Mainos päättyy
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan