Epilepsiasta koomaan! Näyttelijä Mikko Rasila, 58, jäi eläkkeelle – ”Vuosien suru sai juomaan”

Mikko Rasila
Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijä Mikko Rasila, 58, kertoo Seiskalle jääneensä työkyvyttömyyseläkkeelle helmikuun alussa. 40 vuoden uran tehneellä näyttelijällä oli asiasta ristiriitaiset tunnelmat.

– En osaa sanoa, onko tämä onnittelujen paikka vai ei. Kyllä silti hommia yhä teen sallituissa puitteissa, olenhan kuitenkin vielä alaikäinen eläkkeelle, Mikko naurahtaa.

Näyttelijä Mikko Rasilan kihlaus purkautui – ”En olisi koskaan uskonut, että näin voisi käydä!”

Työkyvyttömyyseläkettä ennen Mikko oli ensin pitkään sairauslomalla ja sai tämän jälkeen kuntoutustukea.

Eläkkeen taustalla on näyttelijän sairastama epilepsia.

Mainos
Mainos päättyy
– Elämäni on ollut Mikon oppivuodet, kaikki on kouluttanut minua. Niin lehdistö kuin perhekin. Minulla on ollut huippuvuodet ja sitten myös se laskukausi, Mikko sanoo.
– Elämäni on ollut Mikon oppivuodet, kaikki on kouluttanut minua. Niin lehdistö kuin perhekin. Minulla on ollut huippuvuodet ja sitten myös se laskukausi, Mikko sanoo.

– Minua tarkkailtiin pitkään, ja otettiin muun muassa magneettikuvat päästä kolmen kuukauden välein. Minulla oli myös psykologin ja psykiatrin haastatteluja, joissa selvitettiin, miten oikeasti jaksan. Kyllä tämä aika rankkaa on ollut.

Alkoholisoituneen TTK-tuomarin Mikko Rasilan raju kuolinkamppailu kantabaarissaan: Ryyppäsi itsensä koomaan!

Mikko on toiminut myös tuomarina Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa.
Mikko on toiminut myös tuomarina Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa.

Mikon epilepsiakohtaukset ovat muuttuneet iän myötä hengenvaarallisiksi. Pahin kohtaus sattui noin kolme ja puoli vuotta sitten Espanjassa, jolloin hän joutui olemaan sairaalassa lähes kuukauden.

– Olin siitä noin kaksi viikkoa koomassa. En saanut kävellä lainkaan, sillä minulla pelättiin olevan aivoturvotusta. Sairaalasta päästyäni palasin takaisin Suomeen, ja olen ollut täällä siitä lähtien, Espanjan Fuengirolassa asunut Mikko kertoo.

Näyttelijä Mikko Rasila avautuu kohusuhteensa päättymistä: ”Kova ikävä jää!”

Mainos
Mainos päättyy

Tällä hetkellä tilanne epilepsian kanssa on hyvä. Mikolla on käytössään hänelle sopivat lääkkeet, eikä hän ole saanut yhtään epilepsiakohtausta puoleentoista vuoteen.

Epilepsialääkityksen yhteydessä täytyy olla erityisen varovainen alkoholin kanssa. Alkoholismista kärsinyt näyttelijä sanookin, että tällä hetkellä hän käyttää alkoholia lähinnä vain ruuan kanssa.

– Vuosien suru sai minut juomaan, halusin paeta epäonnistunutta avioliittoani. Mutta juominen vain pahensi surua. Ystäväni yrittivät tukea minua ja sanoivat, että minun pitäisi lopettaa juominen. Kukaan muu ei kuitenkaan voi lopettaa alkoholistin juomista kuin hän itse.

Seiskasta

TILAA SEISKA TÄSTÄ!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan