Ensitreffit alttarilla -Taina laittoi hääpukunsa myyntiin – voimakas reaktio

Ensitreffit alttarilla -Taina laittoi hääpukunsa myyntiin – voimakas reaktio

Tainan ja Matin liiton kohtalo puhutti tuoreimmalla kaudella.

Mainos
Mainos päättyy

Viime vuonna Ensitreffit alttarilla -sarjan 11. kaudella nähtiin poikkeuksellinen tilanne, kun yksi pari päätyi jättämään kuvaukset kokonaan kesken.

Arkistovideo: Ensitreffit-asiantuntijat kertovat parisuhteista

Sarjassa toisilleen valitut Matti ja Taina jättivät avioliittonsa kesken ohjelman asiantuntijoiden suosituksesta. Esimerkiksi psykoterapeutti Tapani Alanen katsoi, että Tainan voimavarat olivat niin lopussa, että terveyden kannalta järkevämpää oli lopettaa prosessi.

Kriisi parin välillä jatkui viikkoja, ja lopulta Taina tunsi olonsa pahasti kuormittuneeksi, voimattomaksi ja ahdistuneeksi.

Mainos
Mainos päättyy

Myöhemmin myös Matti totesti päätöksen olleen oikea.

Päätösjaksossa, jossa kuultiin Tainan ja Matin lopulliset kuulumiset, Taina kertoi olleensa keskeyttämisen jälkeen sairauslomalla. Matti puolestaan kertoi löytäneensä vierelleen uuden ihmisen, joskaan ei määritellyt suhdetta tarkemmin.

Matti ja Taina kertoivat pitäneensä yhteyttä vielä ohjelman kuvauksien jälkeen.
Matti ja Taina kertoivat pitäneensä yhteyttä vielä ohjelman kuvauksien jälkeen.

Mekko myyntiin

Ohjelmassa Taina ja Matti astelivat alttarille kauniissa seremoniassa, jossa etenkin Matin kauniit sanat herättivät ihastusta. Hän luki vihkivalansa suoraan ulkomuistista.

Häissä Taina edusti Katri Niskasen kauniissa mittatilauspuvussa. Yksinkertaisen mallisessa mekossa oli pitkät, olkapäät paljastavat hihat, ja draamaa asuun toi maahan asti ulottuva huntu.

Mainos
Mainos päättyy

Torstaina (10.4.) Seiskaan kantautui tieto, että Taina olisi laittanut ohjelmassa nähdyn hääpukunsa myyntiin Tori.fi-sivustolle. Hintaa asulla oli 700 euroa.

Julkaisussa kerrottiin tarkalleen sekä morsiamen että puvun mitat, ja että hinnassa oli otettu huomioon mahdollisesti tarvittavat ompelutyöt.

Elegantti hääpuku sopi Tainan ja Matin häihin kauniisti.
Elegantti hääpuku sopi Tainan ja Matin häihin kauniisti.

Pysyi piilossa

Myynti-ilmoituksen kuvissa näkyi sama hiustyyli, joka Tainalla oli häissään, joskin hänen kasvonsa oli peitetty.

Seiskan toimittaja lähestyi nimettömänä näkyvää myyjää, jonka nimi ilmestyi näkyville viestin lähettämisen jälkeen. Toimittaja kysyi, haluaisiko myyjä – eli Taina – kommentoida myyntipäätöstään tai vointiaan ohjelman jälkeen.

Mainos
Mainos päättyy

Taina näki viestin, mutta vastaamisen sijaan hän poisti ilmoituksensa näkyviltä. Sivulta ei käy ilmi, poistiko Taina myynti-ilmoituksen siksi, että mekko tuli myydyksi.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Ensitreffit alttarilla -Taina laittoi hääpukunsa myyntiin – voimakas reaktio