Ensikännit 13-vuotiaana! Eduskuntaan pyrkivä näyttelijä Johannes Lahtela on päihdepolitiikan kokemusasiantuntija

Kirjailija, yrittäjä ja näyttelijäkoulutuksen saanut Johannes Lahtela, 47, päätyi viime vuonna otsikoihin, kun hänen ja näyttelijä Anna-Leena Sipilän, 55, avioerosta tuli iso uutinen.
Eron myötä Johannes luopui pappisvirastaan, sillä avioliitosta eronnut pappi ei ortodoksikirkossa voi jatkaa työssään.
Nyt Johannes ja Anna-Leena eli Anski ovat palanneet yhteen ja aviokriisi on selätetty.
Johannes Lahtelaa on jo vuosien ajan pyydetty politiikkaan, mutta pappina se ei ollut mahdollista.
Koska aika oli nyt sopiva, Johannes lähti mukaan kevään eduskuntavaaleihin keskustan ehdokkaana.
Näyttelijä Johannes Lahtela: Isoisäni kuoli eduskunnassa
Johanneksen pääteemana vaaleissa on huoli kasvavasta päihdeongelmasta.
– Suomi on EU-maista ykkösenä alle 25-vuotiaiden huumekuolemissa. Vuonna 2021 Suomessa oli 287 huumekuolemaa, mikä on mittaushistorian suurin luku, Johannes kertoo vakavana.

– Olemme jo nyt aivan lirissä. Uutisissa kerrotaan yläasteikäisistä nuorista, jotka pyörittivät huumekauppaa espoolaisessa koulussa. Pian ongelma räjähtää totaalisesti käsiin, ellei hyssyttelyä lopeteta.
Päihdepolitiikka on lähellä Johanneksen sydäntä, sillä hän on kokemusasiantuntija.
– Jo 13-vuotiaana join ensimmäisen humalani. Silloin ujosta ja ahdistuneesta varhaisteinistä tuli maailmanvalloittaja. Toisaalta krapulassa tuli sitten kauhea masennus.
Johanneksen elämän järisyttävin tapahtuma on kirjailijaisä Markku Lahtelan itsemurha. Johannes oli tuolloin vasta neljän. Tragedia väritti pienen pojan lapsuutta ja heijastuu aikuisikään asti.
– Isän itsemurhasta ei puhuttu. Meitä lapsia ei päästetty edes hautajaisiin. Toisaalta ajattelen, että lapsia haluttiin suojella.
Alkoholismista kirjoja kirjoittanut Johannes Lahtela: Näin ystävystyin Samuli Edelmannin kanssa
Ulkopuolisuudesta kärsinyt nuori ajautui pian yhä syvempiin päihdeongelmiin.
– Sanoin jo 15-vuotiaana kaverilleni, että minun on pakko lopettaa juominen, mutta silti se jatkui.
Kun Johannes pyrki parikymppisenä Teatterikorkeakouluun, hän oli työtön päihdekuntoutuja.
– Pääsin kouluun kolmannella yrittämällä. Minulla oli sellainen harhakuva, ettei koulussa voi olla selvinpäin. Juomiseni lisääntyi niin reippaasti, että pohja tuli vastaan.
– Olin aloittanut juomiseni aikaisessa vaiheessa. Onneksi myös lopetin aikaisin. Raitistumiseni alkoi Teakin viimeisellä vuosikurssilla 25-vuotiaana.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.