Costello Hautamäen harvinainen löytö

Kitaravirtuoosi törmäsi historian havinaan.
Tuoreimmalla Vain elämää -kaudella nähty Popeda-muusikko Costello Hautamäki jakoi vastikään Instagram-tilillään harvinaisen mustavalkovalokuvan. Kuvassa hän soittaa kitaraa Sleepy Sleepersin keikalla vuonna 1983.
Video: Costello kertoo purjelautailuharrastuksestaan:
– Harvinainen kuva. En oo nähnyt kuin tämän ja yhden toisen kuvan Sleeppareiden kanssa, Costello toteaa saatetekstissä.
Costello on vaikuttanut aikanaan monessa eri yhtyeessä.
Harvinaiset keikat
– Tein lyhyen visiitin Sleepy Sleepersin riveihin vuonna -83. Tein heille kaikki biisit Alma-Tädin Illusio -albumille. Huumorimusiikin tekeminen ei ollutkaan mun juttu, Costello kertoo kuvatekstissä ja jatkaa:
– Sleeppareiden VÄINÖ-biisi oli ensimmäinen biisi, jonka opin korvakuulolta joskus vuonna -74-75. Osaan sen vieläkin, Costello kirjoittaa.
Hän veti aikoinaan vain muutaman keikan Sleepy Sleepersin kanssa ja palasi sitten Popedaan.
– Vuosia myöhemmin tajusin että minähän tulin Albert Järvisen tilalle orkesteriin. "Isot saappaat" 19-vuotiaalle, jos olisin silloin tajunnut, Costello pui.
Costello on soittanut myös kokoonpanoissa Sensuuri, Hanoi Rocks, Oz ja Costello and Rock'n Roll Boys.
Popeda porskuttaa edelleen. Keikkoja on kalenterissa jo elokuulle saakka.