Bensamittarit kiehtovat! Vintage-keräilijät Tomppa ja Mike esittelevät intohimojensa kohteita

Bensamittarit kiehtovat! Vintage-keräilijät Tomppa ja Mike esittelevät intohimojensa kohteita

Vuosia kestänyt harrastus on tehnyt sekä Tompasta että Mikestä omien alojensa erikoisosaajia.

Mainos
Mainos päättyy

Toisen romu on toisen aarre, kuuluu vanha sanonta. Tämä käy toteen Tuusulan Hyrylässä Weird Antiques -liikkeessä, jossa Tomppa Kekäläinen ja Mike Kairenius elävät ja hengittävät takavuosien nostalgiaa. Kaksikko on tuttu myös Ylen tv-sarjassa Vintage-valtakunta, jota on tehty peräti neljä tuotantokautta. Sarja on nähtävissä Areenassa.

Liikkeen huomaa jo kaukaa katolla komeilevien helikopterin ja polkupyörän selässä olevan luurangon ansiosta. Sisätilat ovat täynnä upeita ja kiinostavia esineitä. Vanhoja neonvalokylttejä, leluja, vaatteita, sisustusesineitä, huonekaluja, täytettyjä eläimiä... Tavaraa on haalittu vuosien saatossa muun muassa romuttamoilta, kuolinpesistä, maatiloilta ja yksityisiltä ihmisiltä, joista osa tulee myymäläänkin kauppaamaan aarteitaan.

Myymälän katolla komeilee Seiskan juhlissakin nähty helikopteri, joka lennätti Matti Nykästä.
Myymälän katolla komeilee Seiskan juhlissakin nähty helikopteri, joka lennätti Matti Nykästä.

Lue lisää: Televisiosta tutut Tomppa ja Mike tienaavat nostalgialla – ”Ammatiksi tämä ei ole vieläkään muuttunut”

Mainos
Mainos päättyy

Bensamittarit kiehtovat

Vuosia kestänyt harrastus on tehnyt sekä Tomppa Kekäläisestä että Mike Kaireniuksesta omien alojensa erikoisosaajia. Mikellä ne ovat pääasiassa vanhat bensa-asemaesineet, bensamittarit, jukeboksit, peliautomaatit ja peltikyltit. Tompan sydäntä lähellä ovat elokuvajulisteet, ilmailu, veneet ja laivat.

– Jos joku asiakas tulee hiplaamaan vanhaa bensapumppua tai jukeboksia, ja Mike on paikalla, niin tietenkin kutsun hänet hoitamaan homman maaliin. On parempaa asiakaspalvelua, että on asiantuntija myymässä.

Tomppa sanoo alan harrastajien pitävän enemmänkin yhtä kuin kilpailevan.

– Tuemme toisiamme, vaihdamme tavaroita keskenämme ja kehumme toistemme kokoelmia.

Miken intohimoihin kuuluvat mm. bensapumput. Niitä komeilee myös myymälän - entisen huoltoaseman - edustalla.
Miken intohimoihin kuuluvat mm. bensapumput. Niitä komeilee myös myymälän - entisen huoltoaseman - edustalla.

Keräilijöissä eri kategorioita

Kuten keräilyn kohteeksi päätyvää tavaraa, myös keräilijöitä löytyy moneen lähtöön. Mike kertoo kohdanneensa muutaman hyvinkin omistautuneen harrastajan. Tomppa jatkaa kategoriointia.

Mainos
Mainos päättyy

– Yksi ryhmä on ihmiset, joita syystä tai toisesta jokin tietty aihepiiri on alkanut kiinnostaa, ja keräillään järjen kanssa sitä tavaraa. Esimerkiksi vaikkapa peltileluista yksi kerää vaikka henkilöautoja, toinen vain tietynmerkkisiä autoja. Se rajoittaa järkevämmin sitä harrastusta, ettei kaverin koti ole kohta täynnä kamaa kuin tämä meidän liikkeemme.

Tompan ja Miken firman toimialoihin kuuluu kaupan lisäksi ravintolasisustusta, tv- ja elokuvalavastamista ja tarpeiston hankkimista elokuviin.

Tompan esittelemän robotin kaltaiset peltilelut ovat yksi halutuimpia keräilykohteita.
Tompan esittelemän robotin kaltaiset peltilelut ovat yksi halutuimpia keräilykohteita.

Muistoja mummolasta

Monella on muutama esine, joka on koskettanut jossain elämänvaiheessa. Heillä keräily on hillityn hallittua.

– Usein tähän harrastukseen liittyy kokemus menneisyydestä, on se sitten isän tai mummolan muisto. Siinä voi olla keskeisessä roolissa esineen muotomaailma, värit tai jopa ominaishaju, kuten vaikka vanhan tammilaatikon haju sitä avattaessa.

Mainos
Mainos päättyy

– Yhtä ei voi asettaa toisen yläpuolelle. Ilmailun, elokuvajulisteiden tai lelujen keräilijät ovat kaikki omalla tavallaan yhtä innoissaan uusista löydöistä ja kokoelmastaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan