Televisiosta tutut Tomppa ja Mike tienaavat nostalgialla – ”Ammatiksi tämä ei ole vieläkään muuttunut”

Televisiosta tutut Tomppa ja Mike tienaavat nostalgialla – ”Ammatiksi tämä ei ole vieläkään muuttunut”

Vintage-valtakunta-ohjelmasta tuttujen miesten keräilyharrastuksesta tuli myös sivutoiminen ammatti.

Mainos
Mainos päättyy

Toisen romu on toisen aarre, kuuluu vanha sanonta. Tämä käy toteen Tuusulan Hyrylässä Weird Antiques -liikkeessä, jossa Tomppa Kekäläinen ja Mike Kairenius elävät ja hengittävät takavuosien nostalgiaa. Kaksikko on tuttu myös Ylen tv-sarjassa Vintage-valtakunta, jota on tehty peräti neljä tuotantokautta. Sarja on nähtävissä Areenassa.

Liikkeen huomaa jo kaukaa katolla komeilevien helikopterin ja polkupyörän selässä olevan luurangon ansiosta. Sisätilat ovat täynnä upeita ja kiinostavia esineitä. Vanhoja neonvalokylttejä, leluja, vaatteita, sisustusesineitä, huonekaluja, täytettyjä eläimiä... Tavaraa on haalittu vuosien saatossa muun muassa romuttamoilta, kuolinpesistä, maatiloilta ja yksityisiltä ihmisiltä, joista osa tulee myymäläänkin kauppaamaan aarteitaan.

Myymälän katolla komeilee Seiskan juhlissakin nähty helikopteri, joka lennätti Matti Nykästä.
Myymälän katolla komeilee Seiskan juhlissakin nähty helikopteri, joka lennätti Matti Nykästä.

Into syttyi lapsuudessa

Tompan ja Miken liikeidea on lähtenyt omasta mielenkiinnosta vanhaan laatutavaraan.

Mainos
Mainos päättyy

– On kahdenlaisia ihmisiä, Tomppa miettii.

– Niitä, jotka tykkäävät nostalgiasta ja vanhasta tavarasta, ja niitä, jotka eivät voi sietää sitä. Me kuulumme tähän ensimmäiseen ryhmään.

Molemmat ovat keränneet vanhoja esineitä lapsuudesta lähtien.

– Jotain puuttuu aivokopasta, jos ei arvosta menneisyyttä, historiaa ja nostalgiaa, Tomppa toteaa.

Mike ja Tomppa isännöivät myymälää rakkaudella vanhaan tavaraan. Huollon kohteena levyautomaatti 1960-luvulta.
Mike ja Tomppa isännöivät myymälää rakkaudella vanhaan tavaraan. Huollon kohteena levyautomaatti 1960-luvulta.

Jestas, mitä aarteita! Tompan ja Miken antiikkiliike on täynnä upeita keräilyesineitä: ”Kuin huvipuisto pienoiskoossa” – kuvat!

Mainos
Mainos päättyy

Asiantuntijuus arvossaan

Toisin kuten vaikkapa antiikkikauppa, vintage-tavaran myynti ei ole suuren suuri bisnes, vaikka elämäntapa onkin.

– Ammatiksi tämä ei ole vieläkään muuttunut, olemme edelleen harrastajia, Mike tähdentää.

– On niin sanottuja elinkeinoammatteja, ja sitten on tätä, joka on harrastuksesta muotoutunut sivutoimi, Tomppa komppaa.

– Vintage-tavaran myynnissä ei puhutakaan rahasta, vaan omasta kiinnostuksesta nostalgiaan.

Lue lisää Tompan ja Miken harrastuksesta tuoreimmasta Seiskasta!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan