Anu Puumalainen: Terveystilitys

Anu Puumalainen: Terveystilitys
20250918 HELSINKI. RYMY-EETU. Anu Puumalainen. KUVA: ATTE KAJOVA

Anulla on ollut jo pidempään ikävä vaiva, hän paljastaa.

Mainos
Mainos päättyy

Suomen Big Brotherista tutuksi tulleella BB-Anulla, eli Anu Puumalaisella, on riesanaan ikävä terveysmurhe. Anu kertoo asiasta tänään (28.11.) julkaisemassaan Instagram-julkaisussa.

Monialaisena yrittäjänä työskentelevä Anu kertoo terveysmurheestaan sporttisella kuntoilukuvalla kuvitetun julkaisun kuvatekstissä.

Kyseessä on monille tuttu vaiva. 

Vuosi selkähaasteita takana. Pystyasennossa ja liikkeessä voin elää melkein normaalisti – rakastan tanssia, rytmiä ja yhdessä tekemistä.

Mainos
Mainos päättyy

Vaikka vaiva on lähes poissa pystyssä liikkuessa, se palaa aina makuuasennossa, Anu kertoo.

Öisin jokainen kääntyminen herättää mut, ja aamulla ylös nouseminen on pahinta.

Mystisen ongelman juurisyy ei ole selvinnyt. Kipu helpottaa ja pahenee vuoronperään. Selvää ei ole sekään, mikä pahentaa tai toisaalta helpottaa vaivaa.

Niinpä hän pyrkii liikkumaan mahdollisimman monipuolisesti.

"Kipu palaa aina takaisin"

Selän mystisen vaivan selvittämiseksi on otettu askeleita: se on muun muassa kuvattu, Anu kertoo.

Mainos
Mainos päättyy
Helmeri Pirinen pitää Anu Puumalaista kainalossaan kaksikon poseeratessa kuvausseinän edessä.
Helmeri Pirinen (vas.) ja Anu Puumalainen tapasivat aikoinaan BB-talossa. Vaikka suhteen virallinen tila on nykyään epäselvä, pari bongataan yhdessä tuon tuostakin.

Olen käynyt hieronnassa, fyssarilla, osteopaatilla ja kehonkorjaajalla. Osasta on ollut apua, mutta kiputila palaa aina takaisin.

Kivusta huolimatta Anu ei jää lepäämään laakereilleen. Aktiivisena yrittäjänä tunnettu BB-tähti kertoo kaikesta huolimatta pysyvänsä liikkeessä ja treenaavansa – mutta kehoaan kuunnellen.

Kommenteissa ehdotuksia avuksi

Kirjoituksensa lopuksi Anu kysyy neuvoja seuraajiltaan.

Mainos
Mainos päättyy

Julkaisun kommenttikentässä hänen seuraajansa vaikuttavat yksimielisiltä siitä, mitä hänen kannattaisi seuraavaksi kokeilla: kiropraktikkoa.

– Muutamia kertoja piti käydä että kipu ei tullut takaisin, eräs kertoo kokemuksestaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan