Katso logo

Viivi avautuu parisuhteesta: "Rakastunut tosi kovaa"

Viivi avautuu parisuhteesta: 'Rakastunut tosi kovaa'
20250819 HELSINKI. VAIN ELÄMÄÄ -PRESSITILAISUUS. Viivi. KUVA: ATTE KAJOVA

Vain elämää -ohjelmassa on vuorossa Johannes Brotheruksen päivä. Viivi vetää kappaleen, joka muistuttaa häntä omasta rakkauselämästään.

Mainos
Mainos päättyy

Vain elämää -ohjelman 9. jaksossa vietetään Kuumaa-yhtyeen laulaja-lauluntekijän Johannes Brotheruksen päivää. Jakso on jo katsottavissa Ruutu+:ssa. Tv:ssä jakso esitetään 31. lokakuuta.

Video: Viivi jatka lausetta -haasteessa.

Illan viimeisen kappaleen esittää Viivi. Hän kuvailee valitsemaansa biisiä parhaaksi suomenkieliseksi pop-kappaleeksi.

– Olen oman pienen, lyhyen elämäni aikana kerran rakastunut tosi kovasti ja lujaa, Viivi kertoo ja lisää:

Mainos
Mainos päättyy

– Jotenkin nyt kun sitä on kuunnellut ja opetellut, koska vedän sen tosiaan kohta tuossa, niin se on samaan aikaan toiminut muistutuksena, että miltä rakkauden pitäisi tuntua.

Johanneksen mukaan kappale kertoo sitkeästä rakkaudesta. Hän kertoo kirjoittaneensa tekstin biisiin useaan otteeseen, ja hän oli jo valmis laittamaan biisin roskakoriin, jos teksti ei ala toimia.

– Kiitos Viivi, tosi hurja tuo sinun luonnehdintasi siitä kappaleesta, arvostan tosi paljon. Siistiä, että jos se on jotenkin ollut elämässäsi mukana myös, Johannes sanoo.

Kauden 9. jaksossa vietetään Johannes Brotheruksen päivää. Kuumaa-yhtyeen kappaleita tulkitsevat Viivi, Lauri Haav, Pelle Miljoona, Mikki Kauste, Jonna Tervomaa, Käärijä ja Vesta.
Kauden 9. jaksossa vietetään Johannes Brotheruksen päivää. Kuumaa-yhtyeen kappaleita tulkitsevat Viivi, Lauri Haav, Pelle Miljoona, Mikki Kauste, Jonna Tervomaa, Käärijä ja Vesta.

Viivi joutui petetyksi

Viivi eli Viivi Korhonen kertoi omana päivänään, että yksi hänelle henkilökohtaisimmista kappaleista kertoo hänen parisuhteestaan, joka kariutui.

Mainos
Mainos päättyy

– Olen ollut sellaisessa parisuhteessa aiemmin, missä mua on petetty, Viivi kertoi jaksossa.

Eron myötä Viivin kappaleeseen päätyi lyriikoita, joissa ihmetellään, miten toinen voi kohdella toista niin välinpitämättömästi ja toinen olla niin sinisilmäinen.

– Olen tosiaan aikaisemmin ottanut paljon siipeen. Parisuhdeasioista oikeastaan se, mikä niistä on jäänyt käteen, ovat nuo biisit, Viivi sanoi.

Viivi summasi, että huolimatta arvista, jotka ovat kariutuneista parisuhteista jääneet, ovat kokemukset tehneet hänestä vahvemman ihmisenä.

Vain elämää Nelosella perjantaisin klo 20. Jaksot katsottavissa myös Ruudussa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan