Seiskan tiedot: Tv:stä tuttua kohupoliisia syytetään seksuaalirikoksesta

Seiskan tiedot: Tv:stä tuttua kohupoliisia syytetään seksuaalirikoksesta
Poliisi seksuaalirikoksista epäilty

Helsingin käräjäoikeudessa on vireillä oleva syyte, jossa ex-poliisi on vastaajana.

Mainos
Mainos päättyy

Seiska on seurannut tapausta, jossa tv:stä tuttua entistä poliisia epäillään lukuisista seksuaalirikoksista.

Arkistovideo: Kuka johtaa esitutkintaa, jos poliisia epäillään rikoksesta?

Vyyhti alkoi selvitä, kun alaikäisen tytön vanhempi löysi lapsensa puhelimesta seksuaalissävytteisiä viestejä. Viestien lähettäjäksi paljastui tv:stä tuttu poliisi.

Asiasta uutisoitiin viime vuoden tammikuussa. 

Mainos
Mainos päättyy

Tapaus on herättänyt paljon keskustelua, sillä mies on tuttu kotimaisesta tv-ohjelmasta, jossa esitellään poliisin työtä.

Koska rikoksesta epäiltynä on poliisi, esitutkinta tehtiin syyttäjävetoisesti.

Jutun tutkinnanjohtajana on toiminut erikossyyttäjä Jonna Ryynänen valtakunnansyyttäjän toimistosta. Ryynänen vahvisti aiemmin Seiskalle, että tapaus on siirtynyt syyteharkintaan tammikuussa 2025.

Sen myötä jutun tiedottamisesta vastaa jutun syyttäjä, erikoistunut aluesyyttäjä Elina Hyppönen.

Syyte nostettu, tapauksen syyteharkinta vielä kesken

Helsingin käräjäoikeudesta vahvistetaan, että ex-poliisia vastaan on nostettu syyte. Syyte on tullut vireille 25.8.

Mainos
Mainos päättyy

Rikosnimikkeenä on sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapito.

Jutussa on ex-poliisin lisäksi myös naispuolinen vastaaja. Helsingin käräjäoikeudesta kerrotaan, että asiassa oli määrä pitää pääkäsittely syyskuussa, mutta se peruuntui.

Erikoistunut aluesyyttäjä Hyppönen kertoo Seiskalle, että ex-poliisia koskevien rikosepäilyjen syyteharkinta on edelleen kesken.

Hyppösen mukaan joistain osateoista on jo nostettu syytteet, sillä syyteoikeus oli vanhenemassa.

– Asiat käsitellään samaan aikaan myöhemmin. Syyttäjä antaa tiedotteen kun syyteharkinta on valmis, Hyppönen totesi sähköpostivastauksessaan.

Ex-poliisi vastasi puhelimeen

Seiska tavoitti ex-poliisin puhelimitse. Toimittaja ehti esitellä itsensä, jonka jälkeen hän ilmoitti, ettei halua kommentoida mitään.

Mainos
Mainos päättyy

– Ei ole teidän lehdelle mitään asiaa. Kiitos ja mukavaa loppuviikkoa, ex-poliisi totesi toimittajalle.

Seiskan luotettavien lähteiden mukaan mies oli pidetty poliisi ja henkilö työyhteisössään. Hänet on palkittu urallaan poliisin ansioristillä.
Seiskan luotettavien lähteiden mukaan mies oli pidetty poliisi ja henkilö työyhteisössään. Hänet on palkittu urallaan poliisin ansioristillä.

Syyteoikeuden vanhentuminen – tästä on kyse

Syyttäjälaitoksen verkkosivuilla kerrotaan, että syyteoikeuden vanhentuminen riippuu siitä, kuinka ankara enimmäisrangaistus laissa on säädetty kysymyksessä olevasta rikoksesta.

Vanhentumisaika alkaa kulua pääsääntöisesti rikoksen tekopäivästä. Vanhentuminen katkeaa, kun vastaajalle annetaan tiedoksi syytettä koskeva haaste.

Syyteoikeus vanhenee, jos syytettä ei nosteta.

Suomen rikoslain mukaan sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta tuomittu henkilö voi saada sakkorangaistuksen tai vankeutta. Vankeusrangaistuksen pituus on vähintään neljästätoista päivää ja enintään vuosi.

Syyttäjälaitoksen verkkosivujen mukaan syyteoikeus vanhenee kahdessa vuodessa, jos ankarin rangaistus on enintään vuosi vankeutta, sakkoa tai rikesakko.



Mainos
Mainos päättyy
Ladataan