Urheilijamiesten keittiössä karu näky – Kape Aihinen vertaa kaatopaikkaan

Kapen keittiökaappauksessa jyväskylässä asuvat nuorukaiset kaipaavat apua arkiruokailuun.
Kape Aihinen suuntaa viiden aktiivisesti urheilevan nuoren miehen kotiin Jyväskylään Kapen keittiökaappaus -jaksossa 27. marraskuuta.
Viiden miehen asuttamassa kodissa eletään kiireistä ja vauhdikasta arkea. Kolme heistä jakaa ruokailutottumuksensa Kapelle. Usein aterian korvaavat treenien ja koulun jälkeen einekset sekä pakastepitsat.
– Kun on niin kiireinen arki, että tosi usein tulee iltaisin paikattua sitä, että silloin vasta syö toisen aterian. Ei oikein osaa suunnitella sitä arkiruokailua, Joakim kertoo Kapelle.
Kaikki opiskelevat liikuntaa, joten Kapea kiinnostaa tietää, millainen arkirytmitys jokaisella on. Frans kertoo, että jokaisella on erilainen rytmi, mutta käytännössä koulun penkillä istutaan kahdeksasta neljään, jonka jälkeen siirrytään treeneihin. Viimeiset salivuorot saattavat olla illalla yhdeksän ja yhdentoista välillä.
Toisinaan asukkaat tekevät yhdessä ruokaa, mutta sekin vaatii etukäteissuunnittelua. Miehet saattavat kokata yhdessä pakastealtaan ristikkopottuja ja kanansiipiä.
– Kyllä kaikki ovat aika lailla oman onnensa seppiä täällä, Jani tuumaa.
Keittiössä Kapea odottaa sotkuinen näky. Pöydät notkuvat tavaraa, sillä kaappeihin ei mahdu tavaraa. Jokainen asukas etsii tasolta itselleen sopivan kolon ja nimeää tavaransa.
– Mitä lähempänä se on ikkunaa, niin todennäköisemmin se on jo pilaantunut, Joakim sanoo.

Keittiön siivouksesta vastaavat kaikki talon asukkaat, mutta usein se jää Fransin ja toisen asukkaan kontolle.
– Liian usein tilanne on se, että jos paistinpannut tai mitä tahansa muuta haluaa käyttää, se pitää tiskata ensin, Frans myöntää.
Pöydillä ja kaapeissa löytyy vanhentunutta tavaraa, muun muassa vuodelta 2015.
– Kun te haluatte, te teette, eikö niin? Kape kysäisee ruoanlaitosta ja saa myöntävän vastauksen.
– Nyt tilanne on tämmöinen kaaosmainen, ja tuo on kuin kaatopaikka koko teidän keittiö. Kukaan ei oikein tiedä, miltä vuosituhannelta ne on, kenen ne on, Kape listaa.
Seuraavana päivänä Kape laittaakin ensitöikseen nuoret miehet siivoamaan keittiön, sillä ”puhtaus on puoli ruokaa”.
Kapen keittiökaappaus keskiviikkoisin Nelosella ja Ruudussa.