Katso logo

TTK-Jussi Heikelä lähtee kisaan kokemattomana tanssijana: "Minulla on ihme ihottuma valssin kanssa"

TTK-Jussi Heikelä lähtee kisaan kokemattomana tanssijana: 'Minulla on ihme ihottuma valssin kanssa'

Juontaja-toimittaja Jussi Heikelä pääsee ensimmäisessä lähetyksessä tanssimaan yhden suosikkitansseistaan.

Mainos
Mainos päättyy

Tanssii tähtien kanssa -kilpailu käynnistyy sunnuntain (10.9.). Tällä viikolla kukaan pareista ei putoa kisasta, mutta tähtioppilailla on näytönpaikka, sillä he astuvat ensimmäisen kerran liveyleisön eteen.

Elokuun puolivälistä asti 11 tähtioppilasta on sukeltanut kilpatanssin saloihin opettajiensa johdolla. Ensimmäisessä jaksossa saadaan maistiaisia jo monesta tanssista: hidas valssi, quickstep, tango, wieninvalssi, cha cha cha, samba ja jive.

Toimittaja Jussi Heikelä ja tanssinopettajansa Claudia Ketonen starttaavat kautensa vauhdikkaalla jivella. Lähtötasonsa Jussi arvioi kovin vaatimattomaksi. Kouluasteikolla mitattuna hän antoi tanssitaidolleen arvosanan 5-.

Näyttelijä-imitaattori Jarkko Tamminen paljastaa suosikkihahmonsa: "Hänen kanssaan on helppo lähestyä yleisöä"

Mainos
Mainos päättyy

Claudia aloitti Jussin valmentamisen tanssin perusaskelten harjoittelulla ja ryhdin hakemisella.

– Katsotaan, miten liikumme ja miten parin kanssa toimitaan. Sitten taotaan koreografioiden askeleita, opettaja totesi TTK-matkan alkumetreillä.

"Korkea vuori kiivettävänä"

Jussin suurimmat ennakkoluulot kohdistuvat hitaaseen valssiin.

– Minulla on ihme ihottuma valssin kanssa. En tiedä, mutta ehkä sillä on kytkös hääjuttuihin, Jussi sanoo.

– On tullut uralla tehtyä hulluja juontokeikkoja ja monenlaisia tv-kuvioita, mutta fyysisesti TTK on korkein vuori kiivettäväksi, Jussi sanoo.
– On tullut uralla tehtyä hulluja juontokeikkoja ja monenlaisia tv-kuvioita, mutta fyysisesti TTK on korkein vuori kiivettäväksi, Jussi sanoo.

Vauhdikkaita tansseja Jussi sen sijaan odottaa malttamattomana. Hyvä niin, sillä toimittajan tanssikausi starttaa nopeita jalkoja vaativalla jivella.

Mainos
Mainos päättyy

– Jännä nähdä, pysynkö Claudian perässä, Jussi pohtii.

Laura Birn pokkasi roolin kansainvälisestä jättielokuvasta

Jussi ei ole huolissaan pärjäämisestään. Luotto omaan tähtiopettajaan on kova.

– Claudia vaikuttaa erakkoluonteelta. Luulen, että meillä tulee olemaan tässä jutussa sama kellotaajuus. Tämä tulee toimimaan, Jussi toteaa päättäväisesti.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
TTK-Jussi Heikelä lähtee kisaan kokemattomana tanssijana: "Minulla on ihme ihottuma valssin kanssa"