Katso logo

The Voicen haitariesitys kauhistuttaa katsojia: ”Kuin kissaa tappaisi!”

The Voicen haitariesitys kauhistuttaa katsojia: ”Kuin kissaa tappaisi!”
Voice-esitys kauhistuttaa kansaa – ”Kuin kissaa tappaisi!”

Janina Suihkolan esitys on kerännyt jo yli tuhat kommenttia Facebookissa.

Mainos
Mainos päättyy

The Voice of Finland -kauden toisessa live-lähetyksessä jatkoonpääsystä kilpailivat Maija Vilkkumaan ja Arttu Wiskarin joukkueiden laulajat. Varsinkin yksi jatkoon päässyt kisaaja on synnyttänyt kommenttien vyöryn ohjelman Facebook-sivuilla.

Janina Suihkola on kisannut Maijan tiimissä, ja nyt hän esitti suorassa lähetyksessä Reijo Taipaleen klassikoksi tulkitseman Satumaa-tangon. Janina on tätä ennen voittanut Kultaisen Harmonikan vuonna 2018 ja Hopeisen Harmonikan vuonna 2010.

Tälläkin kertaa lavalla oli tukena haitari ja palkintona esityksestä tuli jatkopaikka. Kaikkia tämä ei ole ihastuttanut. Erityisesti Janina ratkaisu käyttää korkeita ääniä on kauhistuttanut.

Mainos
Mainos päättyy

– Kyllä nyt oli jotain aivan kamalaa! Tuttu tango ja piti niin korkealta suorastaan kirkua niin se kuulosti minusta pahalta, Facebook-käyttäjä Helka kommentoi.

– Ei hemmetti, tämähän on kuin kissaa tappaisi kiduttamalla, Terhi kauhistelee.

– Miksi The Voice -kisasta on tullut ooppera-artistien leikkipaikka? Minusta The Voice ei ole tarkoitettu näille kiekujille. Pitäkää oma formaatti sen tason solisteille. Nytkin siellä on kolme artistia kiekumassa jotain aarioita, Seija ihmettelee.

– Tämä oli ihan hirveä laulantaa, enemmän kiljumista kuin laulantaa. Otti kyllä korville ja oli hengästyttävä esitys, en ymmärrä, ketkä äänesti tätä. Missä on katsojien äänikorva? Sen takia, kun soitti haitarilla ja esitti tunnetun biisin suomalaisille, en muuta ymmärrä, miksi olisivat muuten äänestäneet?, Jarkko pohdiskelee.

Toisesta Live-jaksosta Arttu Wiskarin joukkueesta jatkoon pääsivät Oliver Rosenholm ja Rosita Mäntyniemi. Risto Piirainen ja Janina Suihkola ottivat jatkopaikat Maija Vilkkumaan tiimissä.
Toisesta Live-jaksosta Arttu Wiskarin joukkueesta jatkoon pääsivät Oliver Rosenholm ja Rosita Mäntyniemi. Risto Piirainen ja Janina Suihkola ottivat jatkopaikat Maija Vilkkumaan tiimissä.

Tällä hetkellä Janinan esityksen videoklippi on kerännyt The Voicen FB-sivuilla yli 1 100 kommenttia. Puolustajiakin on paljon.

Mainos
Mainos päättyy

– Täällä kommentoi näköjään semmoisiakin, jotka eivät osaa ja tiedä musiikki ja laulutekniikoista yhtään mitään. Hän oli Kultaisen harmonikan voittaja ja vahvaa asiantuntemusta laajasti musiikki/laulu tekniikoista, Aikki ojentaa.

– Herranjestas mikä veto! Täysin kikkailematon, röyhkeä, provosoiva, upea! Löi läpi kun sata luotia ja vei argentiinalaiseen merimieskapakkaan. Uskomaton artisti. Kiitos!, Tiina ylistää.

– Kerrassaan fantastinen esitys. Upea yhdistelmä Liber-tangoa ja Satumaata. Janinan myönteisellä tavalla röyhkeä tulkinta bändin upeaan sovitukseen. Satumaa-tango ja Säkkijärven polkka. Kummallakaan ei voiteta alan kilpailuja perinteisellä versiolla, mutta tällaiset raflaavat esitykset, ah, niin upeita!, Timo maalailee.

Tämän jälkeen The Voice -kaudella ovat luvassa vielä semifinaali ja finaali.

The Voice of Finland Nelosella ja Ruudussa perjantaisin kello 20.00.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan