The Summit -Janin pudotus nosti someraivon – kanava joutui puuttumaan peliin

Janin lähtö suututtaa niin paljon, että osa katsojista aikoo lopettaa sarjan katsomisen.
The Summit Suomen katsojien suosikkikilpailija Jani Grönlund juoniteltiin kisasta ulos uusimmassa jaksossa.
Pöytyällä asuva sympaattinen maatalousasiantuntija on kommentoinut omalla Facebook-sivullaan yllätyspudotusta.
– Nahkurin orsilla tavataan… Hetken aikaa löi kyllä pää tyhjää kun matto vetästiin alta. No eihän siinä mittää, tuuria on kahenlaista ja nyt oli meikäläisen vuoro. Ei harmita reissu vaikkei se ihan niin mennykkää kun alussa ajattelin, mutta niihä sitä elämässä yleesä käypi, hän sanailee.
Katsojat ovat kiehahtaneet Jania enemmän pudotuksesta, sillä leppoisa maaseudun mies on ihastuttanut kansaa suuresti. MTV3:n Facebook-julkaisussa on rutkasti kommentteja, joissa sadatellaan käännettä.
– Jani jos kuka olis ansainnut päästä huipulle, porukan ihanin persoona, Arja julistaa.
– Olisin niin mielelläni nähnyt Janin voittajana... mutta tämä yks nainen sen sai pudotettua… toivottavasti putoo itse seuraavana. Ei ollut reilua peliä nyt mielestäni, Virve kommentoi.
– Olisin toivonut, että taidot ja muut positiiviset ominaisuudet ratkaisisivat, eikä kieroilu. Jani on luonnonläheinen, osaava, auttavainen ja rauhallinen, joten harmillinen pudotus. Jospa hänet nähdään vaikka Farmi Suomessa, Sirpa toivoo.
– Hitto suututtaa, Jani oli mun suosikki niin ihana auttoi kaikkia oli niin oma itsensä. Hän olisi todella ansainnut olla huipulla. Ihan tyhmä formaatti. Jani takasin, Suvi kiukuttelee.
– Mua harmittaa niin paljon, että GRRRRR. Jani olis todella ansainnu VOITON, Anette harmittelee.
– Meni maku koko ohjelmasta, kun Jani pudotettiin. Hän oli kaikille rehellinen ja oikeudenmukainen. Ei kieroillut takanapäin. Tosi sympaattinen ja herkkä kaveri, Aila kehuu.
"Väärä tapa opettaa nuoria elämässä"
– Tässä ohjelmassa ei ole ollut juuri mitään seikkailun tai jännityksen tuntua.Porukka vaan peräkkäin on kulkenut vaikeassa maastossa. Parasta koko ohjelmassa oli kuunnella Janin rauhallista jutustelua. Fiksu ja sympaattinen nuori mies. Toivottavasti hänet nähdään jossain toisessa ohjelmassa. Tätä sarjaa ei todellakaan kannata enempää tehdä, Maritta kritisoi.
– Carolan toiminta ärsyttää, ensin sanoi että hän ei luota Nicolaan ja sitten toimi kuitenkin toisin, Merja huomauttaa.
– Outo, ärsyttävä ja epäreilulta vaikuttava pudotusäänestys ollut ohjelmassa koko ajan. Puhetta ja manipulointia, kaksnaamasta touhua, taidan lopettaa kattomisen tähän tän illan jaksoon, Jaana päättää.
– Ei tartte enää katsoa. Harmi, että juonittelemalla pääsee eteenpäin. Olisin toivonut erilaista kaavaa tälle ohjelmalle pudotusten suhteen. Aivan sama kuka jäljellejääneistä voittaa. Pitkäveteinen ohjelma muutenkin, Anne tuomitsee.

– Jani oli henkilö, jonka ansiosta katsoin sarjaa näin pitkälle. Nyt ei enää kiinnosta, Raija sanoo.
– Typerin kisa, tai eihän tuo kisa ole kuin selkeää selkään puukotusta. Miksi ei ole reilut tehtävät mistä kisataan ja huonoiten pärjännyt putoaa. Nyt putosi paras tyyppi inhoporukan äänestyksellä. Tosi epäreilu ohjelma, eipä enää tarvitse katsoa tuota typeryyttä, Eila puhisee.
– Väärä tapa opettaa nuoria elämässä menestymiseen eli kieroile ja puukota selkään, tiputa aina miellyttävin ja paras. Jani oli kaikista sympaattisin ja lisäksi taitava kilpailija ja hänet nämä kieroilijat tiputtivat. Pitäisi olla reiluja tehtäviä ja huonoin tiputetaan, Sirpa ohjeistaa.
Tietyt tyypit ohjaksissa
Monet katsojat ovat purkaneet suuttumustaan kilpailijoihin, jotka pudottivat Janin ja jäivät vielä jäljelle tavoittelemaan vuoren huippua. MTV onkin huomauttanut kommenttikentässä käyttäytymissäännöistä.
– Hienoa, että jokaiselle on selkeästi löytynyt omat suosikkinsa ohjelmasta ja sarjan tapahtumat herättävät keskustelua. Pidetäänhän kuitenkin keskustelu asiallisena eikä esimerkiksi nimitellä ketään, kanavan edustaja toteaa.

Kommentteja löytyy viljalti myös siitä, ettei uusi ohjelmaformaatti ole lunastanut paikkaansa katsojien mielestä, vaan sitä pidetään tylsänä ja epäoikeudenmukaisena.
– Paljon oli odotuksia sarjasta, kovan mainostuksen takia. Olen katsonut joka jakson, enkä voi muuta todeta, kuin että onpahan todella tylsä sarja! Jos tulisi uusi kausi, en enää lähtisi seuraamaan. Musta helikopterikin oli ennakkoon leimattu melkein paholaiseksi. Aivan pliisu oli sekin sit oikeasti. Ainoa plussa tulee maisemista, jotka nekään ei tosin paljoa muuttaneet ulkomuotoaan reitin edetessä, Katariina mainitsee.
– Odotukset oli kovat sarjan alkaessa. Eteenpäin mentäessä kiinnostus hiipui koko ajan, siellä tietyt tyypit ohjaillut hommaa alusta asti. Pudotukset olleet kieroja ja todella laskelmoituja. Janin pudotus oli viimeinen naula arkkuun. Hän jos kuka olis ansainnut päästä perille. Ihan sama tuleeko uusia kausia, tähän en enää aikaani tuhlaa, Satu tylyttää.
– Ohjelman perusidea sinänsä oli hyvä, kun tavalliset ihmiset lähtevät vaeltamaan Norjan komeisiin maisemiin. Mutta tämä formaatti on huono ja tylsä, kun oleellisinta näyttää olevan se, kuka milloinkin pudotetaan joukosta milloin mistäkin joutavasta syystä. On myös ihan valhe, että voittaja muka saisi 150 000 euroa, kun tosiasiassa potti hupenee lähes joka jaksossa, Marianne muistuttaa.
The Summit Suomi MTV3:lla ja MTV Katsomossa sunnuntaisin.