The Summit Suomessa juonitellaan yhden pään menoksi

Seikkailurealityn viimeinen checkpoint lähestyy.
The Summit Suomen retkikunnassa on enää viisi jäsentä. Tuleva äänestys saa kilpailijat vetämään juonitteluhousut jalkaan. 12. jakso on jo katsottavissa MTV Katsomo +-tilauksella.
Janin mielestä seuraavana putoamisvuorossa olisi Nicola, koska hän ei usko, että kilpailu merkitsee yhtä paljon Nicolalle kuin muille.
– Jos meikäläisen selusta turvataan, niin olen valmis turvaamaan myöhemmin, Jani lähestyy Maxieta.
Carola sanoo, ettei luota Nicolaan täysin. Hän kuitenkin lupaa Nicolalle äänestävänsä Jania, kun tämä sanoo suoraan, että haluaa Janin pois pelistä. Jani on äänestänyt Nicolaa jo muutamaan otteeseen.
– Se on niin paha vastustaja, Nicola perustelee.
– Olen myös miettinyt sitä, että kun se on ollut alusta asti, että ”mä en pelaa”. Nyt sillä ei ole mitään liittolaista tavallaan. Sillä on hintansa kuitenkin, Arttu yhtyy keskusteluun.
Carola lupaa saman Janille – hän ei äänestäisi Jania vaan Nicolaa.
– Jani tuo hyvää twistiä tähän porukkaan, mutta kun sen aika on, olen valmis hänestä luopumaan, Carola sanoo kameralle.

Nicola lähestyy myöhemmin Maxieta.
– Mitä mieltä, jos tiputtaisi Janin seuraavaksi? Nicola kysäisee.
– Kyllä mä yritän vaikuttaa siihen, kenet Maxie valitsee. Yritän ehdottaa, että Jani tiputettaisiin seuraavaksi. Paha sanoa, tuleeko Maxie kuuntelemaan minua, hän myöntää kameralle.
Nicola aikoo jatkaa suunnitelmaansa ja vakuuttaa muut Janin pudottamisesta.
The Summit Suomi sunnuntaisin MTV3:lla ja MTV Katsomossa.