Suomalaisesta Heikistä tuli hetkessä someilmiö

Ylen Venäjän kirjeenvaihtaja ihastuttaa somekansaa.
Yle Uutisten kirjeenvaihtaja Heikki Heiskanen on noussut hetkessä ilmiöksi sosiaalisessa mediassa. Venäjän kirjeenvaihtaja nähdään usein Ylen uutisissa ja asiaohjelmissa kommentoimassa rajanaapurin tapahtumista. Newsboy-lippalakkiin pukeutunut reportteri seisoo kylmän viileästi raportoimasta maan tapahtumista parvekkeella, satoi tai paistoi.
Somekansa kiittääkin Heikkiä rohkeudesta, sillä parveke voi olla turvaton paikka Venäjällä. Moni hallitusta vastaan kapinoiva venäläinen on nimittäin tippunut epämääräisissä olosuhteissa ikkunasta.
– Ylen rohkeimpiin kuuluu Moskovan kirjeenvaihtaja Heikki Heiskanen. Satoi tai paistoi, astuu Heikki parvekkeelleen meille raportoimaan. Ja kuten tiedämme, parveke on Moskovassa vaarallinen paikka. Heikki on Newsboy-mallisen lippiksensä ansainnut, viestipalvelu X:ssä kirjoitetaan.
– Koko Heikin olemus huokuu rauhaa ja tyyneyttä. Kyllä tästäkin selvitään! X:ssä kiitellään.
Ylen rohkeimpiin kuuluu Moskovan kirjeenvaihtaja Heikki Heiskanen. Satoi tai paistoi astuu Heikki parvekkeelleen meille raportoimaan. Ja kuten tiedämme parveke on Moskovassa vaarallinen paikka. Heikki on newsboy mallisen lippiksensä ansainnut. pic.twitter.com/8KWca7mbQH
— Olli Klemola (@OlliKlemola) February 18, 2025
– Vaikka joskus nuo raportit Venäjältä kuulostaa ympäripyöreiltä, pitää ymmärtää kuinka kapealla (parvekkeen) kaiteella hän raportoi, yksi X:n käyttäjistä lohkaisee.
Myös Yle julkaisi virallisella Instagram-tilillään Heikistä päivityksen, jossa Heikki lähettää terveiset faneilleen.
– Suuret kiitokset katsojille monista ystävällisistä kommenteista ja kiinnostuksesta kirjeenvaihtajan työhön! Moskovassa on ollut tänä vuonna hyvin vähäluminen talvi, joten eilen pääsi lumisade yllättämään parvekkeella illan suoria tehdessä, hän kommentoi.
Päivitys on kerännyt kommenttitulvan. Myös julkisuudesta tutut kasvot ovat äityneet kommentoimaan päivitystä.
– Heikki, televisiojuontaja Marja Hintikka kirjoittaa sydänemojin kera.
– Heikki on kingi, näyttelijä Kari Hietalahti kirjoittaa.
Tv-katsojien mielestä Heikille tulisi maksaa tuntuva palkkio, koska hän on Venäjällä kirjeenvaihtajana.
– Asiallinen toimittaja, joka ansaitsisi kunnon palkkion, kun uskaltaa olla tuossa maassa toimittajana.
Heikin pukeutumistyyli herättää myös keskustelua.
– Kyllä. Eikä kiittämättä voi myöskään olla miehen kunnioitusta herättävää ja jämäkkää pukeutumistyyliä.
– Heikki on yksi suosikkikirjeenvaihtajistani! Arvostan hänen osaamistaan ja rohkeuttaan. Todella vakuuttavaa analyysia itänaapurista - säässä kuin säässä ja rillit aina pikkasen vinossa! Ja Heikki onnistuu aina nostamaan hymyn mun huulille, sekin on tässä karmeassa ajassa positiivista, Instagramissa ihastellaan.
Vuodesta 2005 saakka Ylellä työskennellyt Heikki aloitti Venäjän kirjeenvaihtajana vuonna 2022. Hän on ollut Suuren journalistipalkinnon ehdokkaana vuosina 2023 ja 2024.