Sami Syköllä intiimi hetki Anna Puun kanssa Linnan juhlissa

Itsenäisyyspäivän vastaanoton muotiasiantuntijana tv-lähetyksessä toimiva Sami Sykkö pääsee itsekin juhlimaan presidentinlinnassa.
Suomen itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta presidentinlinnan juhlavastaanottoa isännöi ensimmäistä kertaa viime tammikuussa presidentiksi valittu Alexander Stubb yhdessä puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa.
Yle lähettää tuttuun tapaan Linnan juhlat suorana lähetyksenä Yle Areenassa ja TV1:llä. Suomenkielisen lähetyksen selostavat Jussi-Pekka Rantanen, Milla Madetoja ja Ari Hakahuhta, ja illan pukuasiantuntijana toimii Sami Sykkö.
– Olen ilolla seurannut Suzanne Innes-Stubbin pukeutumista valtiovierailuilla. Asujen linja on ollut veistoksellinen. Hän ei ole mennyt tavanomaisen kaavan mukaan, mutta on silti klassisen tyylikäs. Vaikea sanoa, mitä häneltä on tulossa Linnan juhliin. Varmasti jotain harkittua, katseet kestävää ja suomalaista, Sami veikkaa Katson haastattelussa.
Samilla on tähän mennessä ollut kerran kunnia saada kutsu Linnan juhliin vieraaksi, mutta toimittajana hän on työskennellyt arvokkaassa tilaisuudessa monet kiireiset itsenäisyyspäivät. Olipa hän vieraana tai töissä, tanssiin on päästävä. Muodin asiantuntija on vienyt parketilla lukuisia tunnettuja naisia, kuten Susanna Rahkamoa, Seela Sellaa ja Pirkko Saisiota.
– Ikimuistoinen tanssi oli Anna Puun kanssa. Olimme etukäteen sopineet tanssista, mutta päästyämme lattialle ehdimme ottaa vain tanssiasennon, kun bändi lopetti iltansa. Anna ehdotti, että tanssisimme ilman musiikkia. Tanssin aikana hän lauloi korvaani Eternal Love -kappaletta, Sami muistelee.
Bussilla tai kävellen linnaan
Ylellä itsenäisyyspäivää juhlitaan kolmen ohjelman voimin: Kohti Linnan juhlia, Linnan juhlat sekä Linnan jatkot.
Kun Sami on mukana etkoilla, hänen työpäivänsä alkaa iltapäivällä Yleisradion studiolla Pasilassa, missä esiintyjille tehdään maski.
– Se on hieno päivä. Tunnelmaa on vaikea selittää. Kymmenien ihmisten tiimi tekniikasta ohjaajiin, kuvaajista äänittäjiin kerääntyy yhteen juhlavaatteissa. Syömme lounaan, jonka jälkeen meidät hyvissä ajoin viedään bussilla keskustaan, Sami kertoo.

Niinä vuosina, kun etkot jäävät Samilta väliin, hän suuntaa presidentinlinnaan suoraan kotoaan, joka sijaitsee vain kivenheiton päässä juhlapaikasta.
Toimittajien tärkein työpiste presidentinlinnassa on toisessa kerroksessa Valtiosalin odotushuoneeksi vuonna 1907 rakennettu Atrium. Selostajille on järjestetty rauhallisempi tila valtiosalin takaa.
– Siellä on muutama huone, jossa istumme ja seuraamme suoraa lähetystä kuvaruudun välityksellä. Loppujuonnossa muut selostajat siirtyvät salin puolelle, Sami sanoo.
Muistikatko jäi harmittamaan
Itsenäisyyspäivän vastaanotto on vuoden tärkeimpiä iltoja suomalaisille suunnittelijoille. Sami on heihin usein etukäteen yhteydessä ennen juhlaa.
– Minulle myös tosi paljon lähetetään tietoja ja kuvia puvuista. Olen jo nähnyt useamman tämän vuoden puvun, ja tosi hienoja ovat, Sami paljastaa.
Muotitoimittaja odottaa mielenkiinnolla tunnetuimpien kärkisuunnittelijoiden luomuksia.
– Meillä on upeita iltapukusuunnittelijoita, kuten Teemu Muurimäki, Mert Otsamo, Katri Niskanen, Jukka Rintala, Anna-Mari Pahkala ja Jaana Varkki-Terho. Heillä on oma tunnistettava tyylinsä tehdä.
Suuremmin Sami ei Linnan juhlien työiltaan valmistaudu. Lähetyksen selostajista hänen asemansa on kiitollisin, sillä muotiasiantuntijan tulee tunnistaa vaatteita, ei niinkään kasvoja.
– Jussi-Pekan tehtävä on haastava. Hänen pitää tunnistaa kättelyrivistä hirvittävä määrä ihmisiä sekä muistaa heidän asemansa ja tittelinsä. Niin kauan kun saan istua hänen vieressään, ei ole huolen häivää, Sami kehuu kollegaansa.

Kokeneelle selostajalle ei juuri kömmähdyksiä ole suorissa lähetyksissä tapahtunut. Yksi tapaus on kuitenkin jäänyt Samia harmittamaan.
– Kerran eräs arvostamani Kansallisbaletin ulkomainen tanssija tuli yllättäen kättelyjonoon. En millään saanut hänen nimeään mieleen. On vaativaa, kun selostajalla on sekunti aikaa reagoida ihmisiin.
Linnan pahin tyylimoka
Kun kamerat sammuvat, päättyy Samin ja muiden selostajien työvuoro. Halutessaan he voivat jäädä presidentinlinnaan nauttimaan juhlahumusta.
– Menen suoraan syömään buffetista ja siitä tanssimaan. Upea linna on kiillotettu ja putsattu vieraita varten, joten haluan nauttia hetkestä. Tunnelma on aina katossa, joten minulla ei ole kiirettä pois. Monesti minun perässäni on linnan ovia suljettu, Sami naurahtaa.
Muutaman kerran Yle on lähettänyt Linnan jatkot hotelli Kämpistä, joissa Samikin on ollut mukana. Yleensä hän kuitenkin suuntaa linnasta suoraan kotiin.
Linnan juhlien suurin puheenaihe on vuodesta toiseen presidenttiparin ja vieraiden pukeutuminen. Samilla ei ole tapana katsoa asuja nenän vartta pitkin, sillä hän uskoo jokaisen panneen parastaan omaan juhlatyyliinsä.
– Kaunein asuste on hymy. Linnan juhlissa tyylimoka on, jos ei sinne tule hyvällä tuulella eikä osaa nauttia juhlasta, Sami toteaa.
Linnan juhlat nähdään Yle Areenassa ja TV1:llä suorana lähetyksenä perjantaina 6. joulukuuta klo 18.45 alkaen.