Rita Niemi-Manniselta kova kuitti itkevälle kilpailijalle: ”Voi että ja nyyh”

Rita Niemi-Manninen tylyttää Selviytyjät Suomessa, ettei kunnioita marttyyriksi heittäytymistä.
Sita Salminen harmittelee Selviytyjät Suomen seuraavassa jaksossa, että hänen, Mia ”Millu” Haatajan ja Mikael Renwallin läheinen kolmikko tuntuu hajonneen siltä osin, että hän on tippunut porukasta lähdettyään eri heimoon. Jakso on jo katsottavissa Ruutu+:ssa. Älä lue pidemmälle, jos et halua tietää, mitä jaksossa tapahtuu.
Sita kertoo kaivanneensa kovasti ystäviään, mutta heimojen yhdistyessä tilanne olikin muuttunut.
– Sitten kun se jälleennäkeminen ei ollutkaan niin molemminpuolinen, niin se yllättävän paljon painoi sydäntä, hän kertoo murtuen kyyneliin.
Hän avautuu itkien myös Sami Heleniukselle, että mitä enemmän saarella on porukkaa ympärillä, sitä yksinäisemmäksi hän itsensä on tuntenut. Hän myöntää, että pelin tuoksinassa alkaa hämärtyä, mikä on peliä ja mikä oikeita ihmissuhteita.

Rita Niemi-Manninen ja Millu juttelevat aiheesta myös keskenään. Rita uskoo, että Sitaa pelottaa lähinnä se, ovatko hänen liittonsa murenemassa.
– Tää on ihan selkeetä tunnepeliä nyt. Mä en kunnioita ainakaan mitään marttyyriutta yhtään. Mä en tykkää semmosesta, että lähdetään hakemaan säälin kautta jotain porukkaa ympärilleen. Että kun mulla on nyt vähän paska fiilis ja mä oon vähän tämmönen näin ja voi että ja nyyh, Rita tykittää.
Millu myöntää, että häneen tehoaa se, jos toinen kertoo olevansa pahoilla mielin.
– Mutta sehän on hyvä tekniikka ollut aikojen alusta. Pienet kyyneleet, niin saa paljon anteeksi, Rita lataa.
Selviytyjät Suomi Nelosella ja Ruudussa sunnuntaisin.