Pelle Heikkilä ei käyttänyt stuntteja Estonia-sarjan kuvauksissa: "Se oli todella raskasta"

Pelle Heikkilä näyttelee pintapelastajaa MTV-alkuperäissarjassa Estonia.
Pelle Heikkilä näyttelee MTV Katsomossa 12.10. alkaneessa Estoniassa turkulaista pintapelastajaa Ari Luoma-Ahoa.
Ari saa ensimmäisenä tiiminsä kanssa kutsun lähteä onnettomuuspaikalle. Hän työskentelee ankarissa sääolosuhteissa yön pimeydessä alkuun ainoana pintapelastajana.
Myöhemmin Ari joutuu tukintakomission eteen kertomaan, miten pelastustyöt olivat niin hankalat. Pelle koki roolihahmonsa fyysisesti raskaana, mutta sarjan luoja Miikko Oikkonen sai hänet vakuutettua mukaan.
– Kun Miikko tarjosi minulle roolia, kysyin ensimmäiseksi, että miksi minä. Olen 45-vuotias, ja näin sieluni silmin pintapelastajan, joka on noin kolmekymppinen testosteronihirviö. Miikko vastasi, että juuri siksi, koska sinulla on enemmän menetettävää.
– Roolihahmollani on perhe, kuten minullakin on. Nuorempana on melko kuolematon, ja riskit tuntuvat pienemmältä.
Näyttelijä keskusteli pintapelastajan kanssa ennen kuvausten alkamista. Kyseinen pelastaja oli vuonna 1994 ensimmäinen, joka sai tiiminsä kanssa kutsun onnettomuuspaikalle. Hän kertoi Pellelle kolme asiaa, jotka tulisi ottaa huomioon.
– Hän on erittäin hieno mies. Ensimmäiseksi hän sanoi, että en saa tehdä hänestä sankaria. Sanoin, että se voi olla todella vaikeata, mutta lupasin, että en näyttele sankaria.
– Toiseksi hän sanoi, että jos vain Pelle voit, nosta esille nämä kaverit, jotka tulivat hänen vuoronsa jälkeen töihin. He olivat samoilla riskeillä töissä, mutta hakivat vain kuolleita.
– Kolmanneksi hän kertoi ruotsalaisista kollegoistaan, joita kritisoitiin siitä, että he pelastivat vähemmän ihmisiä. Tämä johtui ainoastaan siitä, että heillä oli erilainen kalusto ja yksi heistä loukkaantui.

Pelle halusi tuoda nämä seikat mukaan roolihahmoonsa, vaikka kyseessä onkin fiktiivinen hahmo. Hän kokee, että kuvauksissa oli läsnä kunnioitus tosielämän tapahtumia kohtaan eikä katastrofilla missään vaiheessa mässäilty, vaikka rajuja kohtauksia onkin mukana.
Pelle kuvasi pelastusosuudet Belgiassa studiossa, jossa on suuri vesitankki. Noita kohtauksia ei tarvinnut paljoa näytellä, sillä olosuhteet olivat erittäin vaativat ja mukana oli veden lisäksi vesitykkejä, aaltokoneet, sadetta ja pimeys. Hän myöntää, ettei ole koskaan ollut niin väsynyt kuvausten jälkeen kuin tuolloin.
– Se oli todella raskasta. Sain kuulla jälkeenpäin, että minulla oli stuntteja valmiina, koska epäiltiin, etten tule klaaraamaan sitä loppuun. Kuvausten jälkeen yksi stunteista sanoi, että vein hänen työnsä ja onneksi olkoon, hyvin tehty. Olin ylpeä siinä hetkessä itsestäni.
MTV-alkuperäissarja Estonia kertoo vuoden 1994 tuhoisasta merikatastrofista ja sitä seuranneesta Suomen, Ruotsin ja Viron välisestä onnettomuustutkinnasta. M/S Estonia -autolautta lähti matkaan Tallinnasta kohti Tukholmaa. Matka keskeytyi onnettomuuteen, joka vaati 852 kuolonuhria ja josta vain 137 henkilöä selvisi hengissä. Sarja käsittelee surua, selviytymistä, vastuuta ja totuuden etsintää.
Jussi Nikkilä näyttelee pääosaa Estonia-suursarjassa: ”Miten vieläkään ei tiedetä, mitä tapahtui?”
Estonia alkaa MTV Katsomo+-palvelussa 12. lokakuuta.