Muistatko tämän Mikko Leppilammen takavuosien ohjelman? Floppasi täysin
Menestynyt tv-tuottaja Saku Tuominen ei menetä yöuniaan silloinkaan kun ohjelmat eivät menesty. Tästä hänellä on yksi hyvä esimerkki.
Pitkän uran suomalaisessa tv-bisneksessä tehnyt Saku Tuominen on julkaissut jo 17 kirjaa, joista viimeinen on juuri julkaistu, välähdyksiä hänen omasta elämästään tarjoileva Ettekö te tiedä kuka minä olen – Erilainen elämäkerta?
Tuominen kävi puhumassa kirjasta Radio Rockin Korporaatio- ohjelmassa aiemmin tällä viikolla, ja siinä yhteydessä puheeksi nousi eräs menestyneen tv-tuottajan vähemmän menestynyt ohjelma.
Kyseessä oli Maikkarin syksyn 2006 suuri lauantai-iltojen viihdesatsaus Nevada, jota juonsivat Mikko Leppilampi ja André Wickström. Ohjelma kuitenkin floppasi katsojalukujen valossa pahasti, eikä sitä jatkettu enää syyskauden jälkeen vastoin alkuperäistä aikomusta.
Saku Tuominen myönsi Korporaation haastattelussa itsekin, että ohjelma epäonnistui.
– Silloin kun ohjelma oli ruudussa, olin puhumassa TaiKin opiskelijoille, ja yksi opiskelijoista kysyi onko Nevada meidän ohjelmamme ja mitä mieltä olen siitä. Sanoin, että musta se ei toimi ollenkaan, Mikä keveys siitä tulikaan sen sijaan että olisin alkanut sönköttää, että ”on se ihan hyvä”, Saku muisteli ohjelmassa.
Kirjassaan hän kertookin, miten joutui aikoinaan oikaisemaan erästä toimittajaa, jonka mielestä kaikki mihin Tuominen kumppaneineen koskee, muuttuu kullaksi. Tuomista uran epäonnistumiset eivät kuitenkaan hirveästi vaivaa.
– Usein jätämme itsemme miettimään, mitä muut ajattelevat siitä, mikä ei toiminut. Ei mitään – ne unohtaa kaiken ja me itse muistamme ne! Itse ajattelen, että kaikenlaista – osa toimii, osa ei, ja se on ihan ok ja tuo tähän tavallaan arvoa, Tuominen tuumaili Korporaatiolle.
Tuomisen kohdalla muistetaankin useimmiten hänen tuottamansa ohjelmat, jotka ovat menestyneet. Niistä kenties legendaarisin on hänen ja Juha Tynkkysen luoma keskusteluohjelma Hyvät, Pahat & Rumat. Tuominen on häärinyt myös muun muassa ohjelmien Uutisvuoto, Tanssii tähtien kanssa ja Kokkisota taustalla.
Muistatko? Nämä ohjelmat villitsivät 2000-luvun alussa
