Katso logo

Meteorologi Anniina Valtonen myöhästyi suorasta tv-lähetyksestä – repesi kesken sääennustuksen

Anniina Valtonen
Mainos
Mainos päättyy

Torstaina 6.10. TV1-kanavan Ykkösaamun katsojat hämmästyivät, sillä meteorologi Anniina Valtosta ei näkynyt säätä ennustamassa, kun sääosuuden olisi ollut tarkoitus alkaa.

– Ihan hetki kun odotellaan, saadaan myös Anniina Valtonen lähetykseen, uutisjuontaja Ilkka Lahti totesi kameroille. 

Pian Anniina riensi juoksujalkaa hengästyneenä paikalle.

– Moi, Anniina totesi nauraen.

Mainos
Mainos päättyy

Myös Ilkkaa alkoi tilanne naurattamaan. 

– Ota hetki ihan rauhassa, niin tuota…lämpötiloista ajattelin kysyä sen verran…

Anniinan hengitys ei tahtonut tasaantua hänen kertoessaan Ilkalle säästä. 

– Onko hengitys tasaantunut?

– Pikkuhiljaa, Annina nauraa. 

Anniinalla ei tahtonut pysyä pokka säälähetyksen aikana, ja hän poistui hetkeksi kameroilta sivuun nauramaan. 

Mainos
Mainos päättyy

Anniina paljastaa Twitter-päivityksessään, miksi tuli myöhässä säälähetykseen. 

– Ei ole mennyt aamu ihan putkeen. Tähän kaikkeen on selitys. Meidän työpiste on muuttanut studion vierestä kauemman yläkertaan ja muutto on vielä kesken. 

Anniina joutuu juoksemaan työpisteeltään studioon kierreportaat. Lisäksi häneltä puuttuu työpisteeltä televisio, josta voisi seurata uutislähetystä. 


Myöhästyminen ei ollut suinkaan ainoa asia aamun aikana, mikä meni Anniinalla mönkään. Puoli seitsemän uutislähetyksessä sääkartta ei toiminut. Myös esiintymisvaatteiden kanssa oli ongelmia. 

– Lisäksi muuton jäljiltä oli pukkarin avaimet hukassa, eli melkein tein aamun lähetykset verkkareissa, Anniina jatkaa kirjoituksessaan. 

Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen sai ikävää palautetta ulkonäöstään - kertoo nyt, mistä on kyse

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan