Makupalat-ohjelma villitsi ysärillä Suomen – kokkikaksikolle alkoi tulvia treffipyyntöjä
Janne Pekkala muistelee videolla mönkään menneitä reseptejä.
TV2-kanavalla pyörähti vuonna 1997 käyntiin Makupalat-niminen kokkiohjelma, jossa oululaiskokki Janne Pekkala ja Ylellä työskentelevä, apukokiksi tituleerattu Timo Nykyri kokkasivat niin arki- kuin juhlaruokaa leveällä Oulun murteella höystettynä. Ohjelmasta tuli jättimenestys, ja se keräsi parhaimmillaan 800 000 katsojaa kotisohvien ääreen.
Janne Pekkala äityi verestämään Makupalat-muistojaan Katso-lehdelle. Kokkiohjelmaa tehtiin vuodesta 1997 vuoteen 2005.
Ohjelman myötä Jannesta ja Timosta tuli tunnetut kasvot niin Oulussa kuin muuallakin Suomessa. Selkääntaputtelijoita tuli vastaan joka puolella.
– Oltiin silloin Oulussa melekosia julkkiksia, kun yhtäkkiä oltiinkin valtakunnallisessa televisiossa. Pian jengi täällä kuitenkin tottui. Muutama vuosi myöhemmin Helsingissä taksikuskeille piti jaella nimmareita.
Toimitukseen alkoi sadella myös kirjeitä ja sähköposteja, jotka sisälsivät reseptien lisäksi treffiehdotuksia.
– Kerran saimme viestin, jossa luki: Mieheni on vain varjo rinnallasi, Janne nauraa.
Studion lisäksi Makupaloja kuvattiin muun muassa Järvi-Suomi-kiertueella ja Syötteellä, jossa kuvattiin Juhlamakupalat.
Jaksoissa Janne ja Timo testasivat myös erilaisia drinkki- ja boolireseptejä. Jannen sanojen mukaan niitä ei kaadettu koskaan viemäristä alas kuvausten päätteeksi.
– Kun hommat oli tehty, niin kyllähän ne tuli juotua. Järvi-Suomen kiertueella joku veisteli, että onko tämä sittenkin Lärvi-Suomi-kiertue. Mutta taitaa olla tämäkin heitto legendaa, Janne vitsailee.
Makupalat ja Juhlamakupalat katsottavissa Yle Areenassa.
