Katso logo

Luottomies-elokuva rikkoi ennätyksiä elokuvateattereissa – päihitti Myrskyluodon Maijan

Luottomies-elokuva rikkoi ennätyksiä elokuvateattereissa – päihitti Myrskyluodon Maijan

Luottomies-elokuva: All in sai ensi-iltansa 16. helmikuuta.

Mainos
Mainos päättyy

Luottomies-sarjan elokuvaversio keräsi avausviikonloppunaan 49 635 katsojaa. Avausviikonlopun katsojamäärä on näin ollen tällä hetkellä 2020-luvun suurin.  Ennakkonäytökset mukaan laskettuna elokuvan on katsonut yhteensä 64 000 henkilöä.

Elokuva hakkasi tuloksellaan muun muassa Tiina Lymin Myrskyluodon Maija -elokuvan avausviikonlopun katsojamäärät. Luottomiehen avaustulos on 6 500 katsojaa enemmän kuin Maijalla oli ensi-iltaviikonloppunaan. Reetta Aallon ohjaama Heinähattu, Vilttitossu ja kana -elokuva sai myös viikonloppuna ensi-iltansa ja keräsi yhteensä 20 135 katsojaa.

– Emme keksineet pyörää uudelleen, teimme vain isomman ja hienomman pyörän, joka ei aliarvioi katsojaa. Elokuva on myös nuorempien Luottomies-fanien mieleen. Katsojapalaute on ollut todella ylitsepursuavan positiivista ja vanhan kyynikon sydäntä lämmittävää, elokuvan ohjaaja-käsikirjoittaja-näyttelijä Kari Ketonen sanoo Nelosen tiedotteessa. Nelonen toimii elokuvan levittäjänä.

Elokuva-arvostelu: Luottomies-elokuva on enemmän piinaava kuin hauska

Mainos
Mainos päättyy

Luottomies-elokuva: All in elokuvateattereissa.

 Lähde: Suomen elokuvasäätiö

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan