Latela-ohjelman Lauri Huttusen autotapahtuma meni mönkään – hävisi 40 000 euroa

Suositun Latela-ohjelman seitsemäs kausi pyörähtää käyntiin 7.9. discovery+-palvelussa ja TV5-kanavalla. Uudella kaudella tuttu Latelan jengi on jälleen koossa, ja mukana nähdään myös ykköskaudella mukana ollut Tommi.
– Hän vaihtoi tallia ja on ollut eri porukoissa, mutta tällä kaudella hän tekee meille toisen moottorin, Lauri ”Late” Huttunen kertoo Katsolle.
Latela-tosi-tv-sarjan tähti Lauri Huttunen vaihtoi alaa: Paloin loppuun työelämässä!
Ohjelman tuotantoyhtiö on vaihtunut, ja nykyisin sitä tekee Moskito Television.
Tulevalla kaudella Huttunen rakentaa omana projektinaan Disneyn Autot-elokuvasta tutun Martti-auton. Lisäksi juniori- ja senioritallit laittavat vanhat Alfa Romeot uuteen uskoon. Työtunteja toiseen autoon meni 800 tuntia, toiseen 700. Autot laitettiin kuntoon kolmessa kuukaudessa.
– Painoin välillä 16 tunnin päiviä. Kyllähän siinä tunteja tulee, kun viikon tekee sellaista.
Pelkällä hyväntekeväisyydellä Latelan jengi ei suinkaan ohjelmaa tee.
– Eihän nyt kukaan tee ilmaiseksi töitä. Ei sillä rikastumaan pääse, mutta saa siitä korvauksen menetetystä vapaa-ajasta.

Projektin päätteeksi he palkitsevat itsensä Italian-reissulla.
Huttunen lupaa, että reissussa luvassa on latelamaiseen tapaan autojen lisäksi myös hupia.
– Kyllä siellä varmaan välillä kaljaakin otettiin. Normaali kaavan mukaan meni.
Kaudella Huttunen ja hänen ystävänsä Lars päättävät järjestää Tampereelle tapahtuman, joka sisältää niin festivaalit kuin autotapahtuman, joka oli Huttusen vastuulla. Tapahtuma ei mennyt kuitenkaan suunnitellusti, sillä festivaalit jouduttiin perumaan viisi päivää aiemmin. Huttunen päätti ottaa kuitenkin riskin ja pitää autotapahtumansa.
Autotapahtumalla ei ollut kuitenkaan tarpeeksi kävijöitä.
– Oli se aika rajua aloittavalle yrittäjälle, kun tuli 40 000 euroa tukkaan. Kyllä siinä hetken saa hitsata autoja, että ollaan taas omillaan, Huttunen harmittelee.
Hän paljastaa kuvanneensa jo uutta videomateriaalia.
– Jos katsojia riittää, on mahdollista, että myös kahdeksas kausi tulee, Huttunen lupailee.
Latela 7.9. alkaen TV5-kanavalla ja discovery+-palvelussa.