Kivesten kourintaa! Vain elämää -miesartisteja on ahdisteltu seksuaalisesti

Vain elämää -artistit jakavat seksuaalisen häirinnän kokemuksiaan yhteisen pöydän ääressä.
Vain elämää -ohjelmassa vietetään perjantaina 18. lokakuuta Neon 2 -yhtyeen solistin, Jussi Rainion päivää.
Bändi oli kovassa nosteessa 1990-luvun alussa. Jussi äityy muistelemaan ohjelmassa keikkayleisön asiatonta käytöstä. Jussin mukaan etenkin "intohimoiset fanimimmit" ylittivät usein rajan.
- Ne koskettelivat, ne puristelivat. Ja miehisen miehen ei kuulu loukkaantua, vaan sen kuuluu ottaa ylpeydellä vastaan. Täytyy sanoa, että ei ole aina mukavaa, jos seisot lavan reunalla ja joku tulee puristamaan sua kiveksistä, Jussi toteaa.
Eini kauhistelee pöydän ääressä Jussin kokemuksia. Muut kauden miesartistit jakavat Jussin kanssa samanlaisia kokemuksia.
- Sitä käy edelleen, jos menet esimerkiksi festareilla siihen mellakka-aidan eteen, Waldo tietää.
- Käsi menee paidan sisään ja puristellaan ja nauretaan kaverille vieressä, Waldo jatkaa.
- Mulle on tullut nyrkistä kerran, Costello Hautamäki paljastaa, mutta ei kerro mihin nyrkki osui.
Jussin mukaan intohimoiset käpälöijät hyökkääävät heti kimppuun, jos lavan ja takahuoneen välisellä matkalla on yleisöllä pääsy.
- Siellä on kädet perseessä, Waldo lopettaa Jussin lauseen.
- Väkisin on suudeltukin, Marko Hietala sanoo.
- Jopa miehet ovat koittaneet suudella, en mä siitä pitänyt, Jussi sanoo.
Jussin mukaan hän ei takavuosina nostanut aiheesta meteliä, sillä hänen mukaan moinen käytös kuului sen aikaiseen kulttuuriin. Hän linjaa, että nykyään "totta helvetissä" saisi suunsa auki epämiellyttäväksi kokemassaan tilanteessa.
Vain elämää Nelosella ja Ruudussa perjantaisin klo 20.