Karu analyysi Ensitreffit-Elisasta: "Suhteettoman aggressiivinen"
Ensitreffit alttarilla-parin dynamiikka puhuttaa somessa.
Hurjan suosittu Ensitreffit alttarilla puhuttaa jälleen – eikä suotta, riittäähän sarjassa mielipiteitä herättäviä käänteitä, persoonia ja sanavalintoja.
Arkistovideo: Asiantuntijat jakavat parisuhdevinkkinsä
Viime viikolla pariskunnat kertoivat päätöksensä, jäävätkö he yhteen vai jatkavatko he elämiään erillään. Kun Matti ja Elisa päättivät lopettaa hädin tuskin orastavan suhteensa, tiedotti Elisa syyksi fyysisen läheisyyden puutteen. Matti kun ei ollut valmis moiseen vielä viikon sisällä tutustumisesta.
Elisa, joka toivoi "vastusta" kumppanistaan, sai astetta herkemmän oloisen Matin vetäytymään kuoreensa. Lopulta Elisalle ei kelvannut Matin siniset hiuksetkaan, eikä hänen mukaansa huikea seksikään olisi elvyttänyt suhdetta, jos sellaista olisi osunut kohdalle.
Anonyymissä viestisovellus Jodelissa on kokonainen Enskareille omistettu kanava, jolla keskustelu on käynyt kuumana koko päätösjakson jälkeisen ajan.
Esille on noussut kipakoita kommentteja liittyen Elisan käytökseen.
Team-Matti
Jodlaajien yhtenevä mielipide näkyy olevan, että Matti oli kuvausten ajan kertakaikkisen mahdottomassa tilanteessa Elisan piikikkäiden keskustelutapojen takia.
– Luulen, että aika moni menis Matin tilanteessa lukkoon, koska Elisa oli niin suhteettoman aggressiivinen, tuumaa eräs Matti-fani.
– En mäkään avautuisi mistään, jos kaikkeen sanomiseen vaan hyökättäisiin takaisin, komppaa toinen.
Moni näkee Elisan hyökkäävyyden jopa suorana ilkeytenä.
– Ei kai kukaan lähde luomaan tunneyhteyttä henkilöön joka on sulle jatkuvasti ilkeä? Elisaa on turha puolustella, hän vaikuttaa todella ikävältä ihmiseltä. Kaikki sympatiat Matille, joka kesti sen roskan ja silti jaksoi olla Elisalle kiltti, täräyttää eräs kommentissaan.
Kaveri osui paikalle?
Kaikki Elisaa kohtaan esitetyt näkemykset eivät sentään ole negatiivisia; Jodeliin on löytänyt tiensä myös henkilö, joka väittää tuntevansa hänet.
– Mulla on jotenkin tosi hämmentynyt olo koska tiedän Elisan ja mulle ei ole hänestä ikinä jäänyt tuollainen kuva millaisena hän nyt tv:ssä näyttäytyy. On varmana hirveän pettynyt, väsynyt ja ahdistunut, pohtii henkilö.
Nimettömässä sovelluksessa kuka tahansa voi esittää olevansa kuka tahansa. Elisan tutuksi esittäytynyt jodlaaja ei hänkään kuitenkaan puolustele Elisan käytöstä, mutta toteaa, että telkkarissa tuskin näkyy koko totuus.
– Näin häntä tuntemattomana saa vaikutelman, että on nenä pystyssä, muista virheitä etsivä ja omille virheilleen sokea, töykeä/tökerö ja "my way or the highway"-tyyppinen ihminen. Mut hyvä, jos ei ole näin! vastaa eräs täpäkästi kommentissaan.
Ensitreffit alttarilla torstaisin MTV3:lla ja MTV Katsomossa.
