Katso logo

Hän on Farmi Suomen revanssikauden voittaja: "Muistelin Miina Äkkijyrkkää"

Farmi Suomi revanssi

Voittaja kiilasi viime metreillä toiseksi tulleen kilpailijan ohi.

Mainos
Mainos päättyy

Farmi Suomen revanssikauden finaali käytiin 16. joulukuuta Nelosella ja Ruudussa.

Toimittaja Katri Utula selvitti tiensä suoraan finaaliin pudonneiden farmilaisten äänillä. Somevaikuttaja Kirsikka Simberg ja yrittäjä Susanna Penttilä kisasivat toisesta finaalipaikasta. Kisa käytiin kolmessa erässä. Ensimmäisen erän voitti Susanna ja toisen Kirsikka. Kolmannessa erässä Kirsikka nappasi voiton ja pääsi finaaliin.

– No nyt sitten terminaattori on eliminoitu. Kyllä mä luulin, että terminaattori vetää loppuun asti ykkösenä, mutta mulla oli kova vastus, Susanna summasi.

Finaalikisa Katrin ja Kirsikan välillä käytiin vielä samana päivänä. Voimaa vaativan kisan jälkeen Kirsikka suuntasi laavulle Katrin seuraksi odottamaan illan kisoja.

Mainos
Mainos päättyy

– Mulla on pahin vastustaja, koska olen päivästä yksi ajatellut, että Kirsikka on mun pahin vastustaja, Katri vaikeroi.

– Koitan nyt fiilistellä noita mun voittoja, koska kohta minulla varmaan mopataan lattiaa, Kirsikka tuumasi.

Finaalissa Kirsikan ja Katrin edessä oli tietokilpailu, ratanaulat, lautojen sahaus ja sillan rakennus. Kun silta oli valmis, pääsi kilpailija siltaa pitkin pölkylle, johon oli kiinnitetty hevosenkenkä. Hevosenkenkä oli irrotettava puupölkystä kiilan avulla hakkaamalla.

Tietokilpailussa Kirsikka sai viisi oikein ja Katri kolme oikein. Kirsikka sai poistaa ratanauloja seuraavassa vaiheessa viisi ja Katri kaksi tietokilpailun vastausten perusteella. Kirsikan oli naulattava yksi ja Katrin kolme.

Farmi Suomi Revanssi
Ensimmäistä kertaa Suomen Farmi-historiassa finaalikolmikossa oli ainoastaan naisia.

Huolimatta etumatkasta Katri sai nopeasti Kirsikan kiinni. Katri saikin ensimmäisenä sahattua rakennettavan sillan laudat sahattua ensimmäisenä ja pääsi rakentamaan sitä ennen Kirsikkaa. Puupölkyllä Katri oli kuitenkin ongelmissa.

Mainos
Mainos päättyy

– Ei se mene mihinkään. En mä ymmärrä, miten… Katri yritti ymmärtää, miten kiila uppoaisi pölkkyyn.

Kirsikka pääsi tasoihin. Hän sai sillan valmiiksi ja alko vimmatusti hakata kiilaa puupölkkyyn.

– Mä vaan muistelin Miina Äkkijyrkkää, joka vain paiskoi sitä. Olin silleen, että nyt mä vaan lyön niin kauan, että tuo menee tuosta läpi, Kirsikka analysoi.

Hän saikin päättäväisyydellään ensimmäisenä vapautettua hevosenkengän ja voitti Farmi Suomen revanssin sekä 30 000 euron voittopotin.

Farmi Suomi revanssi
Kirsikka Simberg pokkasi 30 000 euron voittosaaliin tasaväkisessä finaalikisassa.

– Jes! Onneksi onnistuin. Musta tuntuu, että onnistuin tosi hyvin, se oli niin tiukka kisa. Olen varsinkin ennen ollut sellainen kisojen jännittäjä, niin mietin, että onneksi jouduin areenalle niin monta kertaa. Muuten olisi mennyt pasmat ihan sekaisin, Kirsikka summasi tuntemuksiaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan