Katso logo

Ex-missi Viivi Altosella erikoinen taktiikka Selviytyjissä: "Lähdin hakemaan ystäviä"

Ex-missi Viivi Altosella erikoinen taktiikka Selviytyjissä: 'Lähdin hakemaan ystäviä'
20240813 HELSINKI. Selviytyjät Suomi -ohjelman lehdistötilaisuus. Viivi Altonen. KUVA: ATTE KAJOVA

Vuoden 2020 Miss Suomi pelkäsi, että muut kokevat hänet Selviytyjissä uhkana menneisyytensä vuoksi.

Mainos
Mainos päättyy

Uusi, yhdeksäs Selviytyjät Suomi -kausi alkaa Nelosella 1. syyskuuta. Julkisuudesta tutut 16 henkilöä matkasivat Malesiaan, jossa finalistit viettivät huimat 37 päivää.

Yksi osallistujista on entinen Miss Suomi Viivi Altonen, joka on tuttu myös Erikoisjoukot-realitysarjasta. Viivi läpäisi vuonna 2022 kymmenen päivän koitoksen yhdessä Amanda Harkimon sekä Elias Kaskisen kanssa.

Pohti osallistumista

Ohjelmaan lähteminen ei ollut heti Miss Suomelle itsestäänselvyys, vaan Viivi joutui pitkään miettimään omaa osallistumistaan Selviytyjiin.

– Jos vertaa Erikoisjoukkoihin, joka oli raadollista, hirveää ja ihanaa, niin sielä pelattiin kuitenkin yhteen hiileen. Siellä ei puukotettu toisia selkään tai valehdeltu. Mä en ole kovin hyvä valehtelemaan, siksi ajattelin että mitenhän tämä menee.

Viivi tekee töitä myös juontajana.
Viivi tekee töitä myös juontajana.
Mainos
Mainos päättyy

Ohjelmaa varten Viivi valmistautui syömällä enemmän kuin normaalisti, ettei hän olisi kilpailussa heti "pulkan naru", sillä ravinto ohjelman kuvauksissa on niukkaa. 

– Samalla lailla lihotin itseäni Erikoisjoukkoihin noin kuusi kiloa ja tähän formaattiin ehkä neljä kiloa. Valmistauduin myös katsomalla Jenkkien sekä Suomen Selviytyjiä.



Valmistautui henkisesti

Viiviä mietitytti, että koska muut kilpailijat tietävät hänen pääseen loppuun asti Erikoisjoukoissa, oli hänellä jo valmiiksi targetti selässä.

– Turhaan mä menen sinne silleen, että mä oon hiton hyvä kaikessa. Se ei tuo mulle mitään hyvää. Fyysisesti en treenannut ollenkaan, mutta toki olen aktiivinen muutenkin. Keskityin enemmän henkiseen puoleen, missi kertoo.

Kaunottarella oli selkeä pelitaktiikka kisaan lähtiessä.

– Kyllä mä ajatelin, et pelaan mahdollisimman rehtiä peliä, ja lähdin sinne hakemaan ystäviä. Mulle kaveritkin nauroi, et tiedätkö sä minne sä olet lähdössä. Mutta kyllä mä sinne lähdin ystäviä hakemaan, ja niitä sieltä sainkin, Viivi kertoo.

Selviytyjät Suomi alkaa Nelosella ja Ruudussa 1.9.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan