Elokuva-arvostelu: Hevimpi reissu ei naurata – yksi näyttelijä erottuu edukseen

Hevimpi reissu saa ensi-iltansa elokuvateattereissa perjantaina 11.10.
Hevimpi reissu -elokuvan pääosissa jatkavat aiemmasta osasta tutut näyttelijät, muun muassa Johannes Holopainen sekä jälleen kerran parhaan suorituksen tekevä Max Ovaska.
Hevimpi reissu
**
Vuoden 2018 Hevi reissu -komediaelokuvan ehdoton valtti oli se, että sen käsikirjoituksessa paistoivat rakkaus ja tietämys heavy metal -kulttuurista. Elokuvallinen rytmi oli kuitenkin kateissa, ja monen kohtauksen idea oli lopullista toteutusta hauskempi.
Sama ongelma vaivaa vielä jatko-osassakin. Tutuksi tullut Impaled Rektum -bändi pakenee norjalaisesta vankilasta ja lähtee matkalle läpi Euroopan toiveenaan esiintyä Wackenin metallifestivaaleilla.
Tarinassa ja kuvastossa vilisee hykerryttäviä hevin sisäpiirin vitsejä ja laajempaakin kansaa potentiaalisesti huvittavia oivalluksia, mutta aidosti hauskoja kohtauksia ei meinaa syntyä. Komiikan kuuluisi naurattaa. Myös toiminnalliset kohtaukset ovat pahimmillaan amatöörimäisiä.
Toimivinta antia on jälleen Max Ovaskan esittämä Xytrax. Maskeerattu hahmo on rankalla kädellä karrikoitu, mutta tunnistettava ja näyttelijänsä mainiosti tulkitsema. Jos jokainen Hevimpi reissu -tekijä olisi Ovaskan tasoa, lopputulos voisi olla jopa mestarillinen.
Komedia. O: Jukka Vidgren, Juuso Laatio. N: Johannes Holopainen, Max Ovaska, Samuli Jaskio, Helén Vikstvedt. (Suomi 2024). 96 min.