Katso logo

Eero Ritalalle tarjotaan aina yhdenlaisia rooleja

Eero Ritalalle tarjotaan aina yhdenlaisia rooleja
20230829 ESPOO. VILLA FROSTERUS. SUURMESTARI. Eero Ritala. KUVA: ATTE KAJOVA

Näyttelijä avaa myös ajatuksiaan isyydestä.

Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijä Eero Ritala kertoo urastaan ja isyydestään Gogin kantabaarin tuoreessa jaksossa.

Arkistovideo: Gogi Mavromichalis kertoo ihmisten ennakkoluuloista.

Eero näyttelee Pikku Siperia -elokuvan pääroolin. Kyseessä on ensimmäinen suomalainen Netflix-elokuva. Eero näyttelee lähes jokaisessa elokuvan kohtauksessa.

Gogi Mavromichalis kokee, että Eero on aiemmin totuttu näkemään mukavan perheenisän roolissa. Näyttelijän mukaan tällä kertaa kyseessä ei ole samankaltainen rooli kuin aiemmin.

Mainos
Mainos päättyy

– Haastaako nämä Suomen leffaroolit enää sinua? Otetaanko siellä riskejä tarpeeksi? Ovatko ne liian samanlaisia? Gogi kysyy.

– Niin, mikäs se sun mielikuvasi olikaan minusta? Eero vastaa hymyillen.

Eero näyttelee Dome Karukosken elokuvassa entistä rauhanturvaajapappia.
Eero näyttelee Dome Karukosken elokuvassa entistä rauhanturvaajapappia.

Hän sanoo jollain tasolla allekirjoittavansa Gogin mielikuvan mukavasta perheenisästä.

– Täällä tehdään aika riskitöntä kamaa ihan castingia (roolitusta) ja myös käsikirjoitusta myöten. Toki poikkeuksia on, välillä pääsee tekemään kiinnostavia asioita, Eero pohtii.

Esitän aviomiestä, jota petetään Lauri Tilkasen näköisen miehen kanssa.

Mainos
Mainos päättyy

Hän kertoo pyytäneensä tekoälyä kertomaan, millainen Eero Ritala on. Tekoälyn mukaan Eero tunnetaan muun muassa Johanna Vuoksenmaan 21 tapaa pilata avioliitto -elokuvasta, jossa hänen roolihahmonsa oli ”pyöreäposkinen mies.”

– Olen aina sanonut sen, että esitän aviomiestä, jota petetään Lauri Tilkasen näköisen miehen kanssa, hän sanoo.

Pikku Siperian tuotannon hän kokee hienona, koska roolituksessa ei ollut ennakko-oletusta hänestä näyttelijänä. Eero uskoo, että tämä voi johtua osittain siitä, että Netflix on ollut isossa osassa roolituksessa.

Isyys ensin

Eerolla on kaksivuotias tytär. Vaikka Pikku Siperia löisi läpi maailmalla ja Eero saisi työtarjouksia ulkomailta, saattaisi pitkä kuvausmatka olla ongelmallinen.

– Ei se työ ole niin kiinnostavaa, että sitä lähtisi tekemään ihan mitä vain ihan minne vain, valitettavasti, Eero sanoo.

Mainos
Mainos päättyy

– Se on vain duunia. Oma lapsi on niin ainutkertainen ja hän on pieni niin vähän aikaa.

Hän mainitsee, että useissa elämänkerroissa suuret tähdet katuvat sitä, etteivät viettäneet enempää aikaa perheensä kanssa.

– Yritän ajatella sitä koko ajan, koska se kuulostaa hirveän katkeroittavalta, että olisi joskus parinkymmenen vuoden päästä, että hitto, kun en ollut himassa, mähän en tunne noita mun lapsia ollenkaan, Eero kertoo.

Gogin kantabaari keskiviikkoisin Yle Areenassa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan