Blake Lively sai vihat päälleen – syyttää nyt seksuaalisesta ahdistelusta

Se päättyy meihin -elokuvan ympärillä on kohistu jo pitkään.
Jo Se päättyy meihin (It ends with us) -elokuvan mainoskiertueella huomattiin, ettei kaikki ole kunnossa. Päätähti Blake Lively ja ohjaaja ja toinen päänäyttelijä Justin Baldon eivät nimittäin esiintyneet lainkaan yhdessä, ja huhut välirikosta velloivat.
Nyt Blake Lively on haastanut Justin Baldonin oikeuteen seksuaalisesta häirinnästä, uutisoi TMZ. Blake myös sanoo Justinin yrittäneen tarkoituksella tuhota hänen maineensa vihakampanjalla, joka myrskysi sosiaalisessa mediassa ensi-illan aikoihin.
TMZ:n haltuunsa saamassa kanteessa kerrotaan, että työilmapiiri elokuvan kuvauksissa meni niin vihamieliseksi, että tuotanto joutui pitämään ylimääräisiä palavereja aiheesta. Osallistujana oli myös Blaken näyttelijäaviomies Ryan Reynolds.
Ilmoituksessa lukee, että Justinin käytöksen vuoksi ylös kirjattiin useita kohtia. Justin ei saisi enää näyttää alastonkuvia tai -videoita naisista Blakelle, puhua pornoriippuvuudestaan, seksuaalisista valloituksistaan, tuotannon jäsenten sukupuolielimistä, Blaken painosta tai hänen kuolleesta isästään.

Muistioon sisällytettiin myös vaatimus, ettei seksikohtauksia saisi enää lisätä elokuvaan sen enempää kuin mitä Blaken alun perin allekirjoittamassa sopimuksessa oli.
Maine tahriintui
Elokuvan julkaisun aikaan Blake oli hurjan somevihan kohteena. Hänen kirjoiteltiin suhtautuvan elokuvan vakavaan aiheeseen lähisuhdeväkivaltaan liian kevyesti antamissaan haastatteluissa, pukeutuneen liian näyttäviin asuihin ja promonneen samalla uutta hiustuotesarjaansa ja juomabrändiään. Justinin taas ylistettiin keskittyvän oikeaan asiaan, puhuneen lähisuhdeväkivallasta ja jakaneen linkkejä varainkeruuseen.
Nyt Blake väittää, että Justin masinoi mustamaalauskampanjan häntä kohtaan. Tämä taas on aiheuttanut sekä hänelle että hänen perheelleen kovasti stressiä.

Justinin asianajaja Bryan Freedman on vastannut syytteisiin, että Blake yrittää vain korjata rikosilmoituksella huonoa mainettaan ja että väitökset Justinista ovat valheellisia ja törkeitä. Freedmanin mukaan Blake oli kuvauksissa oikea painajainen, sillä tämä uhkaili, ettei tule kuvauksiin eikä suostu promoamaan elokuvaa.