Katso logo

Bachelor-Joonas löysi rauhan henkisyyden kautta: "Rukoilin, että löytäisin vaimoni"

Bachelor-Joonas löysi rauhan henkisyyden kautta: 'Rukoilin, että löytäisin vaimoni'

Joonas Kenttämies on kulkenut omien sanojensa mukaan syvissä vesissä.

Mainos
Mainos päättyy

Bachelor Suomi -ohjelman päätähti Joonas Kenttämies, 35, olisi valmis matkustamaan rakkauden perässä maailman ääriin. Suomeen pysyvästi muuttaminen vaatisi kuitenkin hieman enemmän yhteisiä keskusteluja.

Joonas on asunut töidensä vuoksi jo 11 vuotta Yhdysvalloissa. Länsirannikolla lämpimät säät hellivät ja viihdebisnes kukoistaa. Mutta mitä jos Joonaksen tuleva kumppani asuisikin Suomessa ja haluaisi asettua rakkaansa kanssa Pohjolaan asumaan?

- Olisin valmis muuttamaan rakkauden perässä mihin vain, mutta tällä hetkellä Suomen talvi tuntuu…Noh, ehkä vielä ei ole sen aika, Joonas pyörittelee.

Mainos
Mainos päättyy

Bachelor vetoaa myös urahaaveisiinsa, joita olisi lähes mahdotonta toteuttaa esimerkiksi Suomessa.

- Nyt kun olen viettänyt taas kesää täällä huomaan, että tämä on oma pieni kuplansa. Saa olla aika luova, että lähtisi täältä aina esimerkiksi Jenkkeihin tekemään hommia, Joonas perustelee.

Mies työskentelee pääpainoisesti ohjaajana ja kuvaajana ja onkin päässyt tekemään yhteistyötä vuosien varrella viihdemaailman huippunimien kanssa.

Kutsuu exää enkelikseen

Joonas on aiemmin testannut etäsuhteen toimivuutta, mutta se ei ole ollut hänen mieleensä. Tulevilta puolisoehdokkailta vaaditaankin siis todennäköisesti halukkuutta muuttaa kultansa kannoilla ulkomaille.

Joonas kertoo viettäneensä viimeiset kaksi vuotta sinkkuna. Tätä ennen hän ehti seurustella edellisen kumppaninsa kanssa noin parin vuoden ajan.

- Suhde oli ihana ja hän (ex-kumppani) on edelleen yksi elämäni enkeleistä. Hän ei kuitenkaan ollut se, kenen kanssa voisin kuvitella esimerkiksi perheen.

Mainos
Mainos päättyy
Joonas ei innostu etäsuhteista.
Joonas ei innostu etäsuhteista.

Amerikkalaiseen elämään tottunut Joonas tietää, että ihmissuhteet saattavat jäädä rapakon takana hieman pinnallisiksi.

- Olen nykyään oppinut tunnistamaan, minkälaisin tarkoitusperin ihmiset lähestyvät minua. Los Angelesissa parisuhteetkin saattavat mennä eteenpäin sen mukaan, miten ne hyödyttävät deittailijaa itseään.

Sukulaiset kauhistuivat

Joonas on tuonut aiemmin ilmi halukkuutensa perheenlisäykseen, mutta myöntää, ettei lapsien hankinnalla ole vielä kiirettä.

- Tällä hetkellä haluaisin vain löytää sen ihmisen, jonka kanssa sitä asetelmaa lähdettäisiin vähitellen rakentamaan.

Joonaksen oma perhe oli aluksi varsin skeptinen hänen ilmoittaessaan mahdollisuudesta osallistua Bachelor Suomi -ohjelmaan.

Mainos
Mainos päättyy

- Pyysin tuotannolta noin kuukauden aikaa pohtia asiaa. Äitini ja toinen pikkusiskoni olivat hyvin ehdottomia sen suhteen, että en lähtisi mukaan ohjelmaan, Joonas myöntää.

- Minua se ei oikeastaan hetkauta, mutta sukulaiset ovat ihmetelleet, että etkö tajua, miten paljon tulet saamaan tästä paskaa niskaan, hän hymähtää.

Joonaksen perhe ei peitellyt mielipidettään, kun mies kertoi mahdollisesta osallistumisestaan deittisarjaan.
Joonaksen perhe ei peitellyt mielipidettään, kun mies kertoi mahdollisesta osallistumisestaan deittisarjaan.

Äiti ja sisko pelkäävät ohjelman tuomia negatiivisia puolia, kuten niin sanottuja nettivihaajia. Bachelor on kuitenkin itse hyvin tietoinen siitä, että nettikommentoijien herjat kumpuavat heidän omasta pahasta olostaan.

- Rukoilin viime kesänä, että löytäisin vaimoni ja tämä projekti kulkee vain se edellä. Siinä eivät muut asiat kauheasti paina. Olen kuitenkin otettu, että muutkin ovat kiinnostuneita rakkaustarinastani.

Rauha löytyi meditoinnista

Joonaksen rauhallisuus on osa hänen luonnettaan, mutta seesteisyyden eteen on tehty myös paljon töitä.

- Olen käynyt syvissä vesissä. On itketty ja stressattu sen verran, että pystyn nykyään kantamaan enemmänkin painolastia.

Ikävät kokemukset liittyvät Joonaksen mukaan muun muassa työkuvioihin Amerikassa.

- Jenkeissä ei ole aina ollut helppoa duunien kanssa. Asiat menivät yhdessä vaiheessa aika vaikeiksi, hän pyörittelee.

Joonas kertoo myös ajasta, jolloin hänen sydämensä särkyi ensimmäisen kerran. Tuolloin hän huomasi, että itseluottamus oli vaipunut nolliin eikä asioiden hoitaminen sujunut enää ongelmitta.

Joonas lähti tutkimaan itseään ja löysi lopulta mukaan piireihin, missä harjoitettiin erilaisia hengitysharjoituksia ja meditaatiota.

- Muistan edelleen ensimmäisen tuntini, kun sydämeni purskahti auki ja vain itkin ihan täysillä. Erityisen mageita kokemuksia ovat olleet hetket, kun huone on täynnä ihmisiä ja kaikki puskevat ja hengittävät yhä kovempaa ja sitä kautta pystyvät laukaisemaan ja avaamaan enemmän itseään.

On mielenkiintoista nähdä, vetääkö Joonas hengitysharjoituksia alkavalla Bachelor Suomi -kaudella myös puolisoehdokkailleen.

Bachelor Suomi alkaa myöhemmin syksyllä Maikkarilla.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Bachelor-Joonas löysi rauhan henkisyyden kautta: "Rukoilin, että löytäisin vaimoni"