Katso logo

Rikkaat ja rahattomat: Leukemiaa sairastava Sirkku pääsee hienostokotiin – viikkobudjetti enemmän kuin kuukausipalkka

rikkaat
Mainos
Mainos päättyy

Rikkaat ja rahattomat -sarjan seuraavassa jaksossa elämiä vaihtavat viikoksi entinen päätoimittaja, nykyinen markkinoinnin asiantuntija Taru Marjamaa ja kroonista syöpää sairastava, yksin lastensa kanssa elävä Sirkku Dibba. Jakso on katsottavissa Ruutu+-palvelussa, ja se esitetään Nelosella ja Ruudussa 26.4.

Sirkku sairastaa leukemiaa, minkä vuoksi hän joutui jättämään työnsä päiväkodissa lastenhoitajana. Hän kertoo jaksossa pitäneensä syöpädiagnoosiaan aluksi kuolemantuomiona, mutta osaavansa nykyään suhtautua siihen osana elämää. Sairaus vaikuttaa hänen päivittäiseen jaksamiseensa välillä enemmän, välillä vähemmän.

– Suurimmat haittavaikutukset on se, että olen valtavan väsynyt koko ajan, ja minulla on lihaskipuja, jotka estävät liikkumista, Sirkku avaa.

Hän kouluttautuu nyt sosionomiksi ja tavoittelee ainakin osa-aikaista työkykyä. 

Mainos
Mainos päättyy

Sirkun vaihtopari on viiden lapsen äiti Taru, joka kertoo haluavansa tehdä hankintoja ekologisesti ja ekonomisesti. Hän tykkää ostaa käytettyä ja katsoo ruokakaupassa hintoja.

Taru kuvaa itseään päämäärätietoiseksi ihmiseksi, mikä on hänen mukaansa mahdollistanut urakehityksen ja nykyisen hyvätuloisen elämän. Hän on myös aloittanut sijoittamisen jo nuorena. 

Koteja vaihdettaessa Taru saa käytettäväkseen 93 euroa. Hän arvioi kaiken menevän ruokaan. Mihinkään muihin menoihin ei olisi varaa. 

rikkaat ja rahattomat
Tarun kodissa riittää tilaa suurperheelle.

Sirkku löytää puolestaan lippaasta viikkobudjetikseen 1 550 euroa

– Poskiin sattuu, kun mua hymyilyttää nyt niin paljon, hän kommentoi.

– Miten kukaan voi käyttää viikossa niin paljon rahaa, Sirkun poika päivittelee.

Mainos
Mainos päättyy

– Se on varmaan jopa vähän enemmän kuin mitä oon saanut töissä ollessani nettopalkkaa, Sirkku toteaa.

Yllätyskäänne Rikkaissa ja rahattomissa: Diili-Petri tarjoaa vaihtoparilleen työpaikkaa

Rikkaat ja rahattomat Nelosella ja Ruudussa keskiviikkoisin. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan