Katso logo

Benjamin Peltonen odottaa erityisesti yhden TTK-tuomarin kohtaamista: ”Ihanaa, Jorma puhuu minulle”

Benjamin Peltonen
Mainos
Mainos päättyy

Laulaja Benjamin Peltonen oli ala-asteikäinen, kun Tanssii tähtien kanssa -ohjelma alkoi pyöriä MTV3-kanavalla. Peltosen perheessä oli tapana seurata ohjelmaa yhteistuumin saunan jälkeen. 
Jo tuolloin nuori Benjamin haaveili ohjelmaan pääsystä. Hän ei osannut edes kuvitella, että voisi päästä tähtitanssijaksi, joten tyytyi haaveilemaan katsomopaikasta. 

Tieto ohjelmaan pääsystä tuli Benjaminille yllätyksenä. 

– Tiimini oli pimittänyt tiedon minulta. Meillä oli palaveri, jossa he kertoivat asiasta. Kun kuulin sen, singahdin sohvalta ylös ja juoksin ympäri huonetta, Benjamin kertoo Katsolle TTK-lehdistötilaisuudessa tanssipari Saana Akiola vierellään. 

Tässä ovat uudet Tanssii tähtien kanssa -tähtioppilaat! Mukana Joel Harkimo, Evelina ja Alma Hätönen

Mainos
Mainos päättyy
T
Syyskuusta alkaen Benjamin Peltonen nähdään sunnuntai-iltaisin MTV3-kanavalla. 

Tulevaa koitosta varten Benjamin on raivannut työkalenterinsa niin, että tekee keikkoja ainoastaan lauantaisin. Muun ajan hän pyhittää ohjelmalle. 

– Olemme sopineet, että treenataan neljä tuntia päivässä, viisi kertaa viikossa. 

Benjamin jännittää tuomareiden palautetta. Erityisesti yksi tuomareista jännittää häntä:

– Helena, se jännittää, siinä on jotain sellaista, Benjamin toteaa. 

– Tai Jukka! Jorma on sellainen, että ajattelen: jes, Jorma puhuu minulle! tuore tähtioppilas jatkaa.  

Tanssii tähtien kanssa alkaa MTV3:lla sunnuntaina 28.8.
 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Benjamin Peltonen odottaa erityisesti yhden TTK-tuomarin kohtaamista: ”Ihanaa, Jorma puhuu minulle”