3-vuotiaan suomalaislapsen järkyttävä tarina: Isä kuoli syliin

Lievestuorelaisen Dimitryn isä oli ottanut yliannostuksen. Tarina kuullaan Pilluralli-dokumenttisarjassa.
Sami Kieksin kolmiosainen dokumenttisarja Pilluralli alkaa uusintana Ylellä. Siinä seurataan kolmea nuorta, joiden ainoa keino saada huolensa pois on istua auton ratissa. Sarja on julkaistu vuonna 2021.
Video: Sami Kieksi puhuu Matti Nykäsestä kertovasta sarjastaan.
Yksi heistä on lievestuorelainen Dimitry, 24, jonka elämä on ollut mollivoittoista dokumentin tekoaikaan.
Dimitryn metsuriyritys on mennyt konkurssiin, eikä tukea tipu valtiolta, vaikka hän on yrittänyt sitä anella. Hän perusti yrityksensä 16-vuotiaana.
Firma on niin paljon miinuksella, että loput urakat Dimitry joutuu tekemään ilmaiseksi.
– Töiden jälkeen keräät mustikoita, että saat bensaa, että pääset työmaalle. Onko se normaalia? Dimitry avautuu dokumentin ensimmäisessä jaksossa.

Postiauton näkeminen ahdistaa
Konkurssin myötä alkoivat taloushuolet.
– Tuli velkaongelmat ja ulosotot. Tuli myös ero sen aikaisesta emäntäehdokkaasta.
Dimitry viettää kaiken vapaa-aikansa auton ratissa. Se on keino lievittää ahdistusta. Kotonaan hän käy ainoastaan nukkumassa.
Omakotitalossa asuu hänen lisäkseen kissa. Sen Dimitry päätti hankkia, koska iso talo huusi tyhjyyttään.
Koti on täysin keskeneräinen, ja remonttityöt ovat jääneet puolitiehen. Remonttitarvikkeita lojuu yltä päätä asuntoa.
– Asunto hankittiin ajatuksella, että siellä olisi iloa ja perhe. Nyt siitä on tullut riesa.
Dimitry ei ole uskaltanut kurkata postilaatikkoonsa kahteen kuukauteen. Pelkkä postiauton näkeminen ahdistaa.
– Todennäköisesti ulosotossa on joitain kymppitonneja. Fakta on se, että olen paska raha-asioissa.
Dimitry sysää ongelmia myös yrityksessä työskennelleen harjoittelijan niskaan.
– Työharjoittelija kusee työmaan. Kun olisikin vaan kyse työmaasta, mutta kun pitää kusta koko yrityksen maine.
Lapsuus loppui lyhyeen
Dimitry puhuu myös lapsuudestaan dokumentissa. Hänen alkunsa oli hyvin surullinen.
– Mun biologinen mutsi ei välittänyt paskaakaan. Aina kun olin siellä kämpillä, niin siellä ravasi jatkuvasti poliiseja, kriminaaleja ja narkkareita. Iskä edes välitti ja rakasti. Olin mä sen elämän keskipiste omalla tavallaan.
Dimitryn lapsuus loppui lyhyeen, kun hän oli ollut viettämässä isänsä kanssa mökkiviikonloppua.
– Yliannostus. Kolmevuotiaana pitelin kylpyammeessa kuolleen faijani päätä. Se oli ensimmäinen kohtaaminen kuoleman kanssa. Se jäi vahvasti mieleen.
Tapahtuneen jälkeen hänen suomalainen mummonsa adoptoi Dimitryn. Adoption myötä Dimitry sai uuden isän, mummon puolison.
– Olihan se outoa tulla Suomeen, ja voit sanoa jotain ihmistä uudestaan isäksi. Ja sulla on perhe, joka sua rakastaa, Dimitry toteaa herkistyneenä.
Dimitry esittelee kameralle kädessään olevaa kelloa. Se kuuluu hänen nykyiselle isälleen. Se ei toimi, mutta se tuo turvaa hänelle vaikeassa elämäntilanteessa. Silloin tuntuu, että eri paikkakunnalla asuva isä on läsnä.
– Tässä on se ukko, joka antoi minulle aikanaan selkärankaa.
Pilluralli uusintana TV2-kanavalla 17.10. alkaen. Koko kausi katsottavissa Yle Areenassa.