"Tytöllä on geenit kunnossa" - Henry Saaren tyrmäävä Tara-tytär, 18, tähtää olympialaisiin: tiesitkö, miten rautainen atleetti ex-pornotähti-isä itse oli?

Tara Schöner & Henry Saari.
Mainos
Mainos päättyy

Tuorein, torstaina ilmestynyt Seiska vyöryttää jälleen poikkeuksellisen mielenkiintoisen lukukokemuksen. Lehden keskivaiheilla löytyvässä aukeaman mittaisessa artikkelissa ääneen pääsee Suomen tunnetuimman pornotähden, Henry Saaren, 18-vuotias romanialainen Tara-tytär.

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Tara antaa haastattelun suomalaismedialle.

Uskomaton kaunotar! Tässä on Henry Saaren 18-vuotias Tara-tytär - tavoittelee kultaa talviolympialaisista: ”Tähtään Pekingiin 2022”

Vajaa vuosi sitten täysi-ikäistynyt nuori nainen kertoo koko elämänsä pyörivän enemmän tai vähemmän urheilun ympärillä. Taran taustalta löytyvä lajikirjo on suorastaan tyrmistyttävä: hän on kuulunut pikajuoksussa maansa juniorihuippuihin. Tulosta on tullut myös uinnissa, telinevoimistelussa ja tenniksessä.

Pikajuoksussa kovaa jälkeä tehnyt Tara kuuluu Romanian naisten kelkkailumaajoukkueeseen.
Pikajuoksussa kovaa jälkeä tehnyt Tara kuuluu Romanian naisten kelkkailumaajoukkueeseen.
Mainos
Mainos päättyy

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Tällä hetkellä Tara keskittyy kuitenkin täysillä kelkkailuun, jossa kaunotar kuuluu Romanian naismaajoukkueeseen.

– Tähtään tosissani Pekingin vuoden 2022 talviolympialaisiin. Unelmani olisi voittaa olympiakultaa! määrätietoinen Tara täräyttää Seiskalle.

Koko kelkkailukuvio tulee Taran isälle täydellisenä yllätyksenä. Henry Saaren leuka on loksahtaa lattiaan kuullessaan tyttärensä olympiahaaveista.

– Tiesin Taran olevan kova tekijä pikajuoksussa, mutta myös kelkkailu kuulostaa hyvältä. Ja olympialaiset! Oma urheilu-urani alkaa kuulostaa aika vaatimattomalta, kun toiset puhuvat jo olympialaisista, Henry naurahtaa.

Henry Saari oli itsekin raudanluja urheilija. Hän saavutti SM-tason erittäin kovana lajina pidetyssä kymmenottelussa.
Henry Saari oli itsekin raudanluja urheilija. Hän saavutti mm. SM-tason erittäin kovana kilpailuna pidetyssä kymmenottelussa. Kuvassa könsikäs nyrkkeilytunnelmissa 1990-luvulla.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Mainos
Mainos päättyy

Viime vuodet Henry on taistellut terveyshuoliensa kanssa. Painokin on noussut paikoin hurjiin lukemiin, mutta silti moni muistaa Henryn solakkana poikana.

Se ei ole ihme, onhan kyseessä sentään takavuosien Mr. Finland. Kyseisinä 1990-luvun vuosina komistus ylsi kertaalleen myös pronssipallille Mr. Europe-kisoissa. Myöhemmin hänen leveät leukaperänsä ja valtavat rintalihaksena tulivat tutuksi kaikenlaisista elokuvista.

Ex-pornokeisari Henry Saaren paino nousi pikavauhtia 158 kiloon: ”Lääkäri sanoi, ettei häntä kiinnosta”

Henry Saari, 55, kuvattuna Helsingissä elokuussa 2019.
Henry Saari, 55, kuvattuna Helsingissä elokuussa 2019.

Harva kuitenkaan muistaa, miten rautainen atleetti porilaissyntyinen komistus olikaan. Ikänsä jalkapalloa rakastanut Henry pelasi 1980-luvun puolivälissä Ykkösdivaria, kunnes pamahtanut polvi päätti uran. Vielä kovempana saavutuksena voineen pitää sitä, että Henry oli aikoinaan myös SM-tason kymmenottelija.

– No joo, pitäähän se paikkansa. Kehutaan nyt sen verran, että tytölläni on kyllä geenit kunnossa, Henry virnistää.

ÄLÄ MISSAA PÄIVÄÄKÄÄN! TILAA SEISKAN UUTISKIRJE JA SAAT KUUMIMMAT JULKKISUUTISET SÄHKÖPOSTIISI JOKA AAMU KLO 10 TÄYSIN ILMAISEKSI.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan