Suosikkikirjailija Jari Tervo teki uuden aluevaltauksen – jättiprojekti Vesa-Matti Loirin kanssa: ”Tuntunut suorastaan loistavalta!”

Kirjailija Jari Tervo on tehnyt uuden aluevaltauksen, sillä hän kirjoittaa legendaarisen Vesa-Matti Loirin elämäkertaa. Kyseessä on Jarin ensimmäinen elämäkertateos.
Lokakuussa julkaistava kirja ei ole kuitenkaan syntynyt toimisto-oloissa vaan mökillä.
– Olen ollut koko kesän mökillä, jossa olen kirjoittanut Loirin elämäkertaa, mikä on tuntunut oikein hyvältä ja suorastaan loistavalta, Jari veisteli tyytyväisenä Otavan kirjasyksyn avajaisissa.

Kirjailija Raija Orasen kesä on kulunut pitkälti kirjoittamisen, lapsenlapsien ja Topi-koiran parissa. Raija intoutuikin ylistämään hauvaansa.

– Topi on rodultaan halitopi. Se on kuusikiloinen, vaaleanruskea, ja siinä on kaikki hyvät rodut. Se on niin söpö! Raija hihkui.
Kirjailija ja entinen Haluatko miljonääriksi -ohjelman juontaja Lasse Lehtinen nautiskeli kesän lämpimistä ilmoista mutta halajaa silti ulkomaille.

– Olen useina perättäisinä vuosina käynyt Madeiralla alkusyksystä. Se tavallaan jatkaa kesääni pari viikkoa, Lasse kertoi iloisena.
Tällä kysymyksellä voitettiin Suomen suurin Haluatko miljonääriksi? -potti!
Oman ohjelmansa 15-vuotista taivalta ensi keväänä juhliva Arto Nyberg odottaa innolla töihinpaluuta.
– Syksy alkaa käytännössä nyt. Minusta on mukava palata töiden äärelle, ja keväällä olisi tavoitteena juhlistaa kulunutta 15 vuotta, Arto paljasti.