Fitness-kaunotar Sofia Belórfin, 29, ympärillä on kuohunut viime viikkoina, kun selvisi hänen olevan epäiltynä tuottamuksellisesta rahanpesusta.
Reilut kolme viikkoa sitten Seiska paljasti poliisin pidättäneen kohukaunottaren ja hänen puolisonsa Niko Ranta-ahon.
Sofia vapautettiin tutkintavankeudesta viikkoa myöhemmin, mutta Niko istuu edelleen Pasilan poliisivankilassa. Häntä epäillään törkeästä huumausainerikoksesta ja törkeästä doping-
rikoksesta.
Omista rikosepäilyistään huolimatta Sofia on bongattu shoppailemasta eri puolilla maata sekä juhlimasta Helsingin yöelämässä.
"Ei voinut olla huomaamatta"
Toissa viikon torstaina Sofia karisti Helsingin pölyt jaloistaan ja suuntasi ostoksille Etelä-Pohjanmaalle Tuurin kyläkauppaan.
Sofia on pitänyt koko vapautumisensa jälkeisen ajan päässään jättimäisiä mustia aurinkolaseja. Lasit olivat mukana myös kyläkaupassa.
– Ei häntä silti voinut olla huomaamatta. Hän oli laittautuneempi kuin perustallaajat, Seiskalle kerrotaan Tuurista.

Ripaus luksusta
Ennen pidätystään Sofia on totuttu näkemään somekuvissa ökymerkkien vaatteissa ja kengissä.
Tuuriin hän oli kuitenkin pukeutunut yksinkertaisiin tummiin vaatteisiin. Ripauksen luksusta tyyliin toivat Louis Vuittonin sandaalit.
– Sofia ihasteli kyläkaupan vaateosastolla brändimerkkien sijaan hyvin tavallista napapaitaa, muut shoppailijat kertovat.
Lue Seiska Klubissa: Sofia Belórfin shoppailu- ja bileputki jatkuu: toipui sellihelvetistä Tuurin kyläkaupassa ja laaturavintolassa – Niko-rakas yllätti ruusuilla! Katso kuvat!

Äiti mukana kaupoilla?
Shoppailuseuranaan Sofialla oli häntä iäkkäämpi nainen.
– Tyylikäs nainen saattoi aivan hyvin olla hänen äitinsä, Seiskalle kerrotaan.
Silminnäkijän mukaan nainen ilmeisesti maksoi Sofian ostokset kauppareissulla, mikä sopisi äidin rooliin enemmän kuin hyvin.

Kohukaunotar törmäsi ostosreissullaan myös tuttuihin. Kyläkaupassa oli Tuuri-tosi-tv-ohjelman kuvauksissa kolmikko Sauli Koskinen, Virpi Kätkä ja Miska Haakana.
– Sofia pysähtyi juttelemaan Saulin kanssa. Heidän rupatellessaan Sofia uskaltautui riisumaan jopa mustat lasinsa, Seiskalle kerrotaan.
