Shirly edusti Miss Universumeissa läpikuultavassa luomuksessa: asukriisi!

Miss Suomi Shirly Karvinen osallistuu parhaillaan Filippiineillä Miss Universum -kilpailuun.
Shirly lensi Aasiaan hyvissä ajoin, koska halusi selättää aikaerosta johtuvan väsymyksen ennen Universum-taistoa. Hän vietti muutaman päivän Singaporessa ennen Manilaan matkustamista, jossa kilpailu käynnistyi eilen maanantaina (16.1.) järjestetyn avajaistilaisuuden myötä. Shirly saapui tilaisuuteen suomalaisen vaatesuunnittelijan Riikka Ikäheimon suunnittelemassa läpikuultavassa, violetissa luomuksessa.
- Pieni kriisi ehti syntyä Suomessa, kun en meinannut millään löytää sopivaa juhlapukua avajaistilaisuuteen. Lopulta täydellinen löytyi, Shirly kertoo Seiskalle.
Seiskan tavoittama Shirly kertoo ottaneensa mukaan kaikkiaan kolme isoa matkalaukkua vaatteita. Hän joutui matkatavaroidensa takia ongelmiin Helsinki-Vantaan lentokentällä, sillä missiorganisaatio oli ostanut hänelle lipun, joka oikeutti vain yhden laukun kuljettamiseen ruumassa. Shirly joutui pulittamaan yli tuhat euroa, jotta sai kaksi muuta laukkua mukaansa.
- Itkuhan siinä meinasi päästä, kun kuulin, että joudun pulittamaan 60 euroa jokaista lisäkiloa kohden. Lisäkiloja oli kuitenkin reippaasti yli 20, joten siitä tuli yli tuhannen euron paukku. Se on saman verran kuin lentolippuni maksoivat tai jotkut ihmiset saavat kuukausipalkkaa. Se söi myös samalla suurimman osan matkabudjetistani. Pienen paniikin jälkeen minulle selvisi, että missiorganisaatio korvaa minulle koituneet kulut, Shirly sanoo Seiskalle.