Rajua syöpätaistelua käyvä Jope Ruonansuu sai lääkäriltä loistavia uutisia: Kasvain pienentyi!

Jope Ruonansuu sai lääkäriltä hyviä uutisia.
Mainos
Mainos päättyy

Koko kansan naurattaja Jope Ruonansuu, 54, havahtui helmikuussa jatkuvaan väsymykseen ja nopeaan laihtumiseen. Lääkärikäynnillä selvisi, että kyseessä on pahanlaatuinen kasvain ruokatorvessa.

Koomikolla aloitettiin heti sytostaattihoidot, joiden rankkuudesta Jope kertoi Seiskalle huhtikuussa.

– Olo on hoidon jälkeen aivan järkyttävä. Pahoinvointi on todella rajua. Olen hoitojen jälkeen aina monta päivää poissa pelistä, Jope kuvaili hoitojaan.

Jope Ruonansuun kunto romahti yllättäen rajusti – avautuu rankoista syöpähoidoistaan ja leikkauksista: ”Olo on aivan järkyttävä!”

Nyt Jope on kuitenkin saanut lääkäriltä loistavia uutisia.

Mainos
Mainos päättyy

– Kahden hoitokerran jälkeen kontrollikäynnillä on havaittu kasvaimen pienentyneen. Vielä on kolmas kerta jäljellä, ja sitten harkitaan leikkaushoitoa. Sen ajankohta sattuu todennäköisesti kesäkuun lopulle, Jope kertoo Seiskalle.

Syöpädiagnoosi mullisti Jope Ruonansuun elämän hetkessä – puhuu koskettavasti perheestään: ”Tuli huoli ja pelko, miten lasten käy!”

Sairastumisen vuoksi Jope joutui siirtämään koko vuoden sovitut keikat myöhemmäksi.

– Missään nimessä hommia ei peruta kokonaan!

Syöpätaistelua käyvä Jope Ruonansuu peruutti keikkansa – myös tv-projekti siirtyi: ”Elämä laittoi kapuloita rattaisiin!”

Jope nähdään myös Seiskan mainoskasvona. Kampanja alkoi helmikuussa ja jatkuu edelleen.

– Kaikki kuvaukset tehtiin jo helmikuun alussa. Silloin ei vielä ollut tietoa sairaudesta, nämä mainoshommat on sovittu jo aikaisemmin. Ja sen mitä sovin niin pitää, Jope haluaa viestittää faneilleen.

Mainos
Mainos päättyy

Lue Jopen haastattelu kokonaisuudessaan torstaina ilmestyneestä Seiskasta!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan