Opetusministeri Li Andersson raskaana! Esikoislapsi tulossa Juha-rakkaan kanssa - "On vaikea löytää sopivia sanoja"

Li Andersson
Mainos
Mainos päättyy

Opetusministeri Li Andersson (vas) on raskaana. Andersson, 33, kertoi asiasta keskiviikkona Instagram-tilillään.

Andersson kertoi pitkässä tekstissä, että tulevan lapsen laskettu aika on vuodenvaihteen tienoilla. Lapsi on Anderssonin ja hänen puolisonsa Juha Pursiaisen esikoinen.

Päivityksen ohessa oli ultraäänikuva pariskunnan tulevasta perheenjäsenestä.

Kääk! Li Anderssonin uudella ex-kiekkoilijarakkaalla minitulot – vasemmistopomo tienasi lähes viisi kertaa enemmän!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Iloisia uutisia⁣⁣ ⁣⁣ Omaa elämää ei voi suunnitella liian tarkkaan, sen olen oppinut jo kauan sitten. Politiikasta olen oppinut sen, ettei kannata jäädä odottamaan mahdollisesti myöhemmin avautuvia mahdollisuuksia tai sopivia hetkiä, vaan mahdollisuuksiin on tartuttava silloin kun ne tulevat eteen.⁣⁣ ⁣⁣ Nyt minulle aukeaa mahdollisuus aivan uuden elämänvaiheen aloittamiseen. Jos kaikki menee hyvin, syntyy minulle ja puolisolleni Juhalle lapsi uudenvuoden tienoilla. Se on henkilökohtaisesti niin suuri ilon ja onnellisuuden aihe, että sille on vaikeaa löytää sopivia sanoja. ⁣⁣ ⁣⁣ Olen tällä hetkellä unelmatyössäni opetusministerinä, mutta politiikka ei voi myöskään tarkoittaa sitä, että henkilökohtaiset unelmat voisi tai pitäisi sivuuttaa. Työn ja perhe-elämän yhteensovittaminen ei ole vielä nykypäivänäkään helppoa, ja ajattelen, että nämäkin lasikatot rikkoutuvat vain rikkomalla niitä.⁣⁣ ⁣⁣ Lapsen saaminen ei myöskään tarkoita, että olisin katoamassa minnekään. Aion jatkaa työtäni normaalisti joululomiin asti, tietenkin edellyttäen että oma ja lapsen terveys sen sallii. Monet miehet, kuten Antti Kaikkonen, Antti Häkkänen ja Paavo Arhinmäki ovat tulleet vanhemmiksi ministeriytensä aikana. Ministerin tehtävien hoitaminen äitinä on kuitenkin käytännössä mahdottomuus heti lapsen synnyttämisen jälkeen ja siksi minun tilalleni valitaan toinen henkilö hoitamaan opetusministerin tehtäviä ensi kevään ajaksi. ⁣⁣ ⁣⁣ Vasemmistoliiton sääntöjen mukaisesti puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteiskokous valitsee minulle tuuraajaan. Vasemmistoliiton puoluehallitus päättää esityksestään yhteiskokoukselle kokouksessaan 6.9. ⁣⁣ ⁣⁣ Perhevapaalla ollessani aion hoitaa puolueen puheenjohtajuuteen liittyvät tehtävät ja kevään kuntavaalien mediaesiintymiset, hyödyntäen luonnollisesti puolueen muuta puheenjohtajistoa aina kun tarvetta on. ⁣⁣ ⁣⁣ Olen valtavan onnellinen ja iloinen tästä lahjasta, ja haluan omalla esimerkilläni osoittaa, että naisten ei ole pakko valita omien lasten tai oman poliittisen uran välillä. Saa unelmoida, ja omia unelmiaan saa tavoitella.

Henkilön Li Andersson (@lindrssn) jakama julkaisu

Mainos
Mainos päättyy

Andersson kirjoitti perheenlisäyksestä Instagramissa seuraavasti:

"Iloisia uutisia⁣⁣. Omaa elämää ei voi suunnitella liian tarkkaan, sen olen oppinut jo kauan sitten. Politiikasta olen oppinut sen, ettei kannata jäädä odottamaan mahdollisesti myöhemmin avautuvia mahdollisuuksia tai sopivia hetkiä, vaan mahdollisuuksiin on tartuttava silloin kun ne tulevat eteen.⁣⁣ Nyt minulle aukeaa mahdollisuus aivan uuden elämänvaiheen aloittamiseen. Jos kaikki menee hyvin, syntyy minulle ja puolisolleni Juhalle lapsi uudenvuoden tienoilla. Se on henkilökohtaisesti niin suuri ilon ja onnellisuuden aihe, että sille on vaikeaa löytää sopivia sanoja. ⁣⁣

Olen tällä hetkellä unelmatyössäni opetusministerinä, mutta politiikka ei voi myöskään tarkoittaa sitä, että henkilökohtaiset unelmat voisi tai pitäisi sivuuttaa. Työn ja perhe-elämän yhteensovittaminen ei ole vielä nykypäivänäkään helppoa, ja ajattelen, että nämäkin lasikatot rikkoutuvat vain rikkomalla niitä.⁣⁣

Salakuvat Li Anderssonin uudesta rakkaasta: pinkoivat yhdessä paparazzia pakoon – katso!

Kuva Helsingin yöstä! Li Andersson poistui jatkoilta Juha-rakkaansa ja Paavo Arhinmäen kanssa!

Jääkiekkoa SM-liigassakin pelannut Juha Pursiainen ja Li Andersson muuttivat avoliittoon vuonna 2019. He ovat olleet yhdessä jo parisen vuotta.

Seiska uutisoi Anderssonin uudesta suhteesta toukokuussa 2019.

Mainos
Mainos päättyy

Tässä on vasemmistopomo Li Anderssonin salattu uusi rakas: piilottelua Helsingissä – paparazzikuvat Seiskassa!

Ohhoh! Li Andersson kuvattiin uuden rakkaansa kanssa jo vuodenvaihteessa – tässä ovat ensimmäiset yhteiskuvat!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan