Olisitko arvannut? Tällä tavalla Suomen e-urheilutähdet treenaavat – ”Kehitän itseäni 8-9 tuntia päivässä!”

Janie Aerial Jussila
Mainos
Mainos päättyy

Seiska uutisoi lauantaina verkkosivuillaan, kuinka huimasti e-urheilun suomalaiset huippupelaajat ovat tienanneet.

Suomi on e-urheilun kärkimaita maailmassa ja se näkyy, myös huippujen tienesteissä. Maailman top 10 -listalta löytyy peräti kaksi suomalaista, Lasse Urpalainen ja Jesse Vainikka.

Lasse on tienannut Dota 2 -strategiapeliä hakkaamalla jo 3,1 miljoonaa euroa ja Jesse samasta pelistä lähes kolme miljoonaa.

Team Liquid on yksi maailman parhaista joukkueista.
Team Liquid on yksi maailman parhaista joukkueista.

Näin hurjasti tienaavat e-urheilun suomalaistähdet – Lasse Urpalaisella yli 3 miljoonan euron tulot!

Mainos
Mainos päättyy

Suomen johtavan e-urheilujoukkueen Encen Jani Jussila, 25, on tienannut ammuntapeli Counter-Strike Global Offensivea pelaamalla 92 000 euroa.

– Kehitän itseäni pelaajana treenaamalla 8–9 tuntia päivässä, Jani kertoo Seiskalle.

Hän kertoo harjoittelevansa sekä itsenäisesti että joukkueen kanssa.

– Pelailen siinä pari tuntia itsekseni ja jengin kanssa kuusi tuntia. Tiimiharjoittelun jälkeen pelaan taas itsekseni lisää.

Encessä pelaava turkulainen Jani 'Aerial' Jussila kertoo lähipiirin aluksi ihmetelleen uravalintaa, mutta tulosten myötä ihmettely vaimeni.
Encessä pelaava turkulainen Jani "Aerial" Jussila kertoo lähipiirin aluksi ihmetelleen uravalintaa, mutta tulosten myötä ihmettely vaimeni.

Janin kanssa Ence-joukkuetta edustavat strategiapeli Starcraft II:ta pelaava Joona Sotala ja Counter-Strike Global Offensivea pelaava Aleksi Jalli

Miljoonia tienanneet e-urheilijat Jesse Vainikka ja Topias Taavitsainen saapuivat Linnan juhliin – tyylikäs ilmestys!

Mainos
Mainos päättyy

Jani pitää pelaamisen vuoksi myös fyysistä kuntoaan aktiivisesti yllä. Hän käy säännöllisesti kuntosalilla ja lenkkeilee paljon. Myös ruokavaliota hän on muokannut pelaamisen ehdoilla.

– Olen alkanut katsoa mitä syön. Leipää syön vähemmän ja olen muutenkin jättänyt liiat hiilihydraatit pois.

Janin uravalinta herätti aluksi epäilyksiä lähipiirissä.

– Aluksi epäiltiin, että onko tämä fiksu valinta, mutta kun tulosta alkoi tulla, he kehottivat jatkamaan.

Parisuhderintamalla peliuran saavutukset eivät toistaiseksi ole tuottaneet tulosta.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan