Meteorologi Pekka Poudan ja Mari-rakkaan Sini-koirasta tuli tv-julkkis ja sometähti: ”Se on rauhallinen jääräpää!”

Suosikkimeteorologi Pekka Poudan ja hänen puolisonsa juontaja-toimittaja Mari Sarolahden arkea on piristänyt jo neljä vuotta Sini-koira. Piskuinen borderterrieri on tuttu Huomenta Suomi -ohjelmasta, jossa se on ollut Pekan mukana.
Tv-julkisuuden myötä Pekka ja Mari perustivat Sinille oman Instagram-tilin, jolla on runsaat 6 000 seuraajaa. Määrä on yli kaksi kertaa enemmän kuin Huomenta Suomen tilillä.
Instagramissa Sini poseeraa Huomenta Suomen vieraiden kanssa.

– Tähän mennessä on tullut vastaan viisi koira-allergikkoa, ja muutama on pelännyt koiraa. Silloin Sini on haettu sivummalle, Pekka toteaa.
Seiska kurkisti Huomenta Suomen kulisseihin - Pekka Poudan Sini-koira dominoi suoraa lähetystä!
Säätiedotusten ohella Pekka on joutunut välillä etsimään koiraansa studion nurkista.
– Se on viime aikoina alkanut vaeltaa vähän liikaa. Aina en ole tiennyt, minne se on livahtanut.

Rauhallisen pintakuoren alta Siniltä löytyy myös omaa tahtoa.
– Se osaa olla jääräpäinen. Kun ollaan lähdössä johonkin, Sini laittaa liinat kiinni ja yrittää eri suuntaan.
Kun Sini vapautuu isäntänsä kanssa kuvauksista, se on usein väsynyt.
– Lähetyksen jälkeen Sinille maistuvat pitkät päiväunet. Aamutyö on sille kova rutistus.