Maailmantähtien suosiman helsinkiläisravintolan keittiöpäällikkö Ari Ruoho: Metsästän riistan asiakkailleni!

Ari Ruoho on metsästäjä.
Mainos
Mainos päättyy

Ravintola Nokan keittiöpäällikkö Ari Ruohon, 45, rakkain harrastus on viime vuodet ollut metsästys.

– Se alkoi armeijassa, kun Upinniemen varuskunnassa sotilaskodin ilmoitustaululla kerrottiin mahdollisuudesta suorittaa metsästystutkinto.

Nykyään Ari metsästää monipuolisesti. Hän käy vesilinnustamassa ja jahdeissa, joissa saaliina on esimerkiksi rusakkoa, kaurista, valkohäntäpeuraa ja hirveä.

– Moni luulee, että metsästäminen tarkoittaa samoilua Lapissa, mutta Etelä-Suomessa on todella hyvin riistaa. Viime vuonna ammuin esimerkiksi kauriin ja peuran Espoossa, keittäjä kehaisee.

Ari Ruoho on johtanut ravintola Nokkaa jo lähes kymmenen vuotta. Hän käyttää paljon aikaa etsimällä maan parhaita raaka-aineita pientuottajilta.
Ari Ruoho on johtanut ravintola Nokkaa jo lähes kymmenen vuotta. Hän käyttää paljon aikaa etsimällä maan parhaita raaka-aineita pientuottajilta.
Mainos
Mainos päättyy

Huippukokki Ari Ruoho valitsi erilaisen tien ravintolamaailman tähdeksi – ”Kotimaisten raaka-aineiden mollaaminen oli pöyristyttävää!”

Harrastuksen hedelmiä on tarjolla myös Nokassa. Ari on todennäköisesti Suomen ainoa huippukokki, joka tarjoaa ravintolassaan myös itse metsästämäänsä riistaa.

– Tänä syksynä olen tuonut Nokkaan jo viisi peuraa. Tarkoitus on lähteä pian myös hirvijahtiin, Ari suunnittelee.

Ari innostui metsästyksestä armeijassa. Hän käy usein esimerkiksi sorsajahdissa Viltgårdenin mailla Inkoossa.
Ari innostui metsästyksestä armeijassa. Hän käy usein esimerkiksi sorsajahdissa Viltgårdenin mailla Inkoossa.

– Ei se ole kovinkaan tavatonta, että koko pöytäseurue nauttii saaliistani. Jos asiakas epäilee, näytän heille kuvia jahdista.

Ed Sheeran nautti lounasta Helsingissä: salainen vierailu laaturavintolassa - kuva!

Ulkomailla suomalaista ruokaa on arvostettu jo pitkään. Keväällä Ari matkusti Japaniin, jossa hän avasi muutamaksi päiväksi Nokan pop-up-ravintolan.

Mainos
Mainos päättyy

– Tokiolaiset olivat ihan äimänkäkenä, kun tarjosin heille puikulamuusia, riistalientä ja pakasteilmakuivattuja puolukoita. Lopuksi raastoin annokseen salamia, joka oli tehty ampumastani hirvestä. Asiakkaista oli uskomatonta, että suomalainen metsästäjä oli tullut syöttämään heitä.

Popin supertähti Ed Sheeran poseerasi kesällä ravintola Nokan henkilökunnan kanssa ateriansa jälkeen. – Nykyään turistioppaat esittelevät meidän paikan Sheeranin suosikkina, Ari naurahtaa.
Popin supertähti Ed Sheeran poseerasi kesällä ravintola Nokan henkilökunnan kanssa ateriansa jälkeen. – Nykyään turistioppaat esittelevät meidän paikan Sheeranin suosikkina, Ari naurahtaa.

Nokassa käy myös runsaasti ulkomaalaisia vieraita. Toistaiseksi heistä tunnetuin on supertähti Ed Sheeran. Suomen-keikkojensa välissä punatukkainen poppari tahtoi käydä maistamassa suomalaista ruokaa.

– Aterian jälkeen Sheeran halusi ottaa selfien henkilökunnan kanssa. Se oli todella makea juttu, meidän porukka oli aivan innoissaan, Ari myöntää.

Helsinkiläisravintola hehkutti Ed Sheeranin vierailua - tähän kuvaan moni olisi halunnut: Olet paras - katso!

Arilla ja hänen vaimollaan, miehensä tavoin Vuoden kokki -palkinnon voittaneella Peppi Aralehdolla on kuusi- ja yhdeksänvuotiaat pojat. Kahden huippukokin kodissa lapsia on totutettu riistan vahvaan makuun.

– Meillä riistasta tehdään ihan tavallista kotiruokaa. Kuulostaa ehkä tylsältä, mutta parhaiten lapsille menee kaupaksi hirven tai peuran jauhelihasta tehty makaronilaatikko. Yritän olla tuputtamatta liikaa tätä omaa maailmaa, mutta pojat ovat olleet jo mukana esimerkiksi peurajahdeissa.

Mainos
Mainos päättyy

Suomalaisen ruoan ilosanoman välittäminen on Arille sydämen asia. Hän pitää esimerkiksi Nokassa säännöllisesti tutustumispäiviä jopa päiväkotiryhmille.

– Olen tarjonnut lapsille esimerkiksi lahnaa, peuraa, riekkoa ja sorsaa. Ehkä jossakin mukulassa syntyy työni kautta arvostus kotimaista ruokaa kohtaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan