Kuva! Naiseksi pukeutunut Marko kouri Kim Jong-unin kaksoisolennon sukukalleuksia Edinburghin kadulla!

Turkulainen drag-artisti Marko Vainio, 39, edusti Suomea Fringessä, joka on maailman suurin taidefestivaali. Se pidetään vuosittain Skotlannin pääkaupungissa Edinburghissa. Elokuun aikana festivaaleilla nähdään peräti 3 800 esitystä ja vierailijoita on liki kolme miljoonaa.
Edinburghissa Divet-show'ssa ei ollut Suomi-viitteitä. Markon vahvuus on monipuolisuus ja vaihtuvuus: hän pystyy säätämään imitoimansa hahmot aina katsojille sopivaksi. Suomessa on Tuiskua ja Tähkää, Brittein saarilla Adelea ja Freddie Mercurya.
– Ehdottomasti kuvatuin hahmoni on Béyonce. Samoin rollaattoria lykkivä Tina Turner ja Dolly Partonin villisti heiluvat tissit uppoavat täällä huiman hyvin, Marko luettelee.

– Show'mme energiatasoa on kiitelty. Tunnin aikana nähdään 31 hahmoa eikä lavalla ole yhtään tyhjää hetkeä.