Kuolemanpelko piinaa yhä – Sanna Kiisken Ben-poika parani syövästä

Toimittaja Sanna Kiisken, 46, esikoinen Ben täyttää joulun alla 10 vuotta. Poika on hujahtanut vuodessa ikätoveriensa mittaiseksi, ja sosiaaliset taidot ovat luokkakavereiden kanssa samalla tasolla.
Ben jäi kaksivuotiaana kehityksessään jälkeen syöpähoitojen ja pitkien sairaalajaksojen takia. Toipumiseen meni yli kaksi vuotta.
Kotiin päästyään perhe eli eristyksissä vieraista, jotta lapsi ei saisi infektioita. Rankka syöpälääkitys oli tuhonnut myös terveitä soluja ja heikentänyt elimistön puolustusjärjestelmää.
Lastensa isästä eronnut Sanna Kiiski: ”Asumme yhä yhdessä!”
Kun Ben oli seitsemänvuotiaana jo lähes toipunut, todettiin Sannan keskimmäisellä, nyt kahdeksanvuotiaalla Mai-tytöllä itsesyntyinen verihiutaleniukkuus. Se aiheuttaa muun muassa mustelmia ja vaatii verihiutaleiden tankkausta esimerkiksi infektioiden yhteydessä.

– Kuopuksemme, 7-vuotias Liv on välillä kateellinen, kun sisarukset saavat erityiskohtelua. Hän on valittanut, kun hänellä ole omaa sairautta.
Sanna Kiiskellä maksettavana miljoonan euron velat – ”Luotin sokeasti vääriin ihmisiin”
Vaikka Ben toipui syövästä, se jätti lapsen mieleen syvät jäljet.
– Benille jäi kuoleman pelko, jota hän nyt käsittelee terapiassa. Lisäksi hänellä on dysfasia eli puhuminen tuottaa vielä ongelmia. Ben käy myös toimintaterapiassa, Sanna kertoo.
Älylliseen kehitykseen syöpä ei ole vaikuttanut. Sanna ja hänen ex-miehensä tuntevat itsensä tyhmiksi, kun Ben lataa faktoja pöytään vaikkapa avaruusraketin rakentamisesta.
– Hän ottaa välillä syöpäkortinkin käyttöönsä, jos asiat eivät mene hänen toivomallaan tavalla, Sanna naureskelee.
TILAA SEISKA TÄSTÄ!