Janita Lukkarinen valmistautuu kuolemaansa - etsii lemmikeilleen uutta kotia somessa: "Suhteen tulee olla vakaa ja kotona kaikki hyvin"

Vasta 26-vuotias Janita Lukkarinen sai maanantaina (9.9.) lohduttomia uutisia, kun lääkäri kertoi, ettei hänen imusolmukesyöpänsä ole parannettavissa.
- Olen ihan sokissa. Kasvain kasvaa aktiivisesti sisälläni, eikä sille ole tehtävissä mitään, musertunut Janita kertoi Seiskalle.
Lue koko haastattelu: Janita Lukkariselle sokkidiagnoosi! Syöpää ei voi parantaa: "Kasvain kasvaa aktiivisesti sisälläni"
Nyt Janita on aloittanut elämänsä päättymiseen liittyvät valmistelut. Hän kertoo Instagramissa etsivänsä uutta kotia kahdelle rakkaalle koiralleen, joihin hän viittaa lapsinaan.
- Sydän särkyen valitsen uuden, ainakin hetkellisen kodin mun lapsille, koska ajattelen mun lasten, enkä omaa etua. Itkua mä en vois estää, mutta rakkaus tää ikuisesti kestää.
Janitalla on kaksi amerikanbulldoggia.
- Mä luotan siihen tehtävään mieluusti pariskunnan, luonteikkaan ja jämerän. Suhteen tulee olla vakaa ja kotona kaikki hyvin. Lapset tarvitsevat selkeän linjan, jota kulkea ja vankan auktoriteetin.
Vain hetki ilmoituksen julkaisemisen jälkeen Janita julkaisi uuden videon, jossa hän kertoo saaneensa lukuisia hakemuksia koiriensa uusilta mahdollisilta huolehtijoilta. Päivityksessään Janita painottaa koirien omistajuuden säilyvän hänellä.