Jääkiekon MM-kulta aiheutti Mörkö-huuman – nyt sillä halutaan tehdä rahaa: maksaisitko tästä puvusta näin paljon?!

Marko Anttila
Mainos
Mainos päättyy

Mörkö-aiheisilla tuotteilla rahastaminen alkoi välittömästi jääkiekon MM-finaalin päätyttyä.

Jääkiekon MM-kisat nosti Marko ”Mörkö” Anttilan suomalaisten sankariksi. Selostaja Antero Mertarannan ”Löikö Mörkö sisään?!” letkautuksesta on jo tehty oma kappale, joka nousee varmasti kesän suureksi hitiksi.

Leijonasankari "Mörkö" sai jo oman biisin - viime kultakisoista mieleen jäivät Granlundin ilmaveivi ja Nurmisen "ilmaveivi"!

Mörkö-Markon suosio on ilmennyt erilaisilla meemeillä ja GIF-animaatioilla, joissa Muumeista tuttu Mörkö-hahmo seikkailee jääkiekon maailmassa. Nyt Mörkö-huumalla halutaan tehdä rahaa. Huuto.net-sivustolla on julkaistu myynti-ilmoitus Mörkö-puvusta.

Mainos
Mainos päättyy
Mörkö-puku

- Muumien mörkö vai Marko "Mörkö" Anttila? Päätä itse. Hinta tarjoamalla! Malli 175cm pitkä, ilmoituksessa kerrotaan.
Myyjä luottaa MM-kultahuuman olevan rahanarvoinen asia, ja puvun lähtöhinnaksi on ilmoitettu 250 euroa. Huutokaupan minimikorotus on viisi euroa. Mistään pitkästä huutokaupasta ei ole kyse, sillä kohde sulkeutuu jo huomenna aamulla.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan